Forskerforum
Hamburgermeny
Forskerforum-logo
Mobilmeny
Forskerforum
Forskerforum-logo

Næringslivet forsker mer

Norsk næringsliv har hatt en FoU-vekst på åtte prosent ifølge nye tall fra Forskningsrådet.

Illustrasjonsfoto: Norsk Industri
Fakta
<

Norsk næringsliv forsker for drøyt 20 milliarder kroner i året. Det tilsier en vekst på åtte prosent fra 2010 til 2011, viser tall fra Forskningsrådet. Opplysningene er formidlet av Ukeavisen Ledelse (saken er ikke lagt ut på nett). Tallene stammer fra den nye Indikatorrapport 2013, som Norges forskingsråd legger fram i dag.

Store bedrifter øker

– Etter et par år med stillstand, ser vi igjen realvekst i næringslivets forskningsinnsats. Det er særlig store bedrifter som kan vise til økt forskningsaktivitet, sier seniorrådgiver Kaja Wendt i NIFU til Ukeavisen Ledelse. Hun er en av redaktørene bak rapporten.

Ifølge samme organ er dette noen av hovedfunnene i rapporten:
– Foretak med over 500 sysselsatte står for 40 prosent av næringslivets totale FoU-innsats.
– Foretak med mellom 100 og 499 ansatte hadde en FoU-vekst på hele 27 prosent. De små selskapene (under 100 ansatte) hadde en nedgang på 1 prosent).
– Tjenestesektoren står for drøyt 50 prosent av næringslivets FoU-innsats, mens industrien står for 39 prosent.

– Skattefunn viktigst for de små

– Store bedrifter forsker mest og har som sagt høyest vekst siste år. Men vi har jo ikke så mange store bedrifter i Norge, det forklarer litt av årsaken til at vi har relativt lite FoU sammenlignet med andre land. Store foretak kjøper også mest FoU og bruker mest innleid personale. Skattefunn-ordningen og annen offentlig finansiering er viktigst for små foretak, sier Kaja Wendt i NIFU til Ukeavisen Ledelse.
Den årlige Indikatorrapporten utgis av Norges forskningsråd. NIFU har redaktøransvaret og utarbeider rapporten i samarbeid med Forskningsrådet og Statistisk sentralbyrå.

Theodor Karlsen droppet advokatstilling og god lønn for å ta doktorgrad. – Synd hvis man går glipp av gode kandidater fordi økonomien ikke tillater det.

– Stipendiatlønn er ikke optimalt

Tunge dager i Norce

– Forskarar har det så travelt med andre oppgåver at dei ikkje har tid til grundig forsking

Følg de lokale oppgjørene 2025

1000 årsverk har blitt borte fra universiteter og høgskoler på ett år

Norce kutter 80 årsverk

Slik gikk det da vi jaktet på en likelønnsdag for akademia

Kan jeg få forlenget stipend når jeg venter barn?

Lukk meny