Av Anne Gerd Granås, professor i samfunnsfarmasi ved Farmasøytisk institutt, Universitetet i Oslo og forskningssjef i MedThings og Nora MacLaren, tidligere seniorrådgiver ved Nasjonalt senter for e-helseforskning
Publisert 19. juni 2025 kl. 11:27
Dette er en suksesshistorie om forskningsformidling og erfaringsdeling.
Nasjonalt senter for e-helseforskning har siden 2020 invitert til webinarer hver fredagsmorgen. Sammen med bredt sammensatte redaksjonsutvalg med dugnadsånd har senteret sørget for at deltakere fra hele landet har blitt presentert det hotteste innen digital legemiddelhåndtering, hjemmebaserte tjenester, helhetlige pasientforløp og kunstig intelligens.
Rolleavklaring om skribentene
Anne Gerd Granås var fra 2019 til 2024 ansatt som professor II ved Nasjonalt senter for e-helseforskning. Hun var med på å starte senterets første webinarserie koronahøsten 2020. Senteret bestemte seg for å utvide webinartilbudet sitt og ansatte Nora MacLaren som kommunikasjonsrådgiver fra 2021 til 2025. Hun hadde ansvaret for gjennomføringen av over 100 webinarer før andre overtok.
Webinarene er en gratis møteplass for faglig påfyll, utveksling av ideer, erfaringer fra vellykkede prosjekter og ikke minst frustrasjoner. Foredragsholderne er innimellom så detaljerte at nerden i oss tar helt av. De kommer fra hele Norge, og noen ganger fra nabolandene våre eller USA. De representerer kommuner, sykehus, myndighetene, forskningsinstitusjoner og brukerorganisasjoner.
Siden 2020 har cirka 150 webinarer trukket til seg 26 500 deltakere i sanntid. Over 47 000 har sett opptakene i ettertid på YouTube, og flere enn 10 000 har lyttet til podkast.
Følelsen tilhørerne har når de lærer noe matnyttig, er ubetalelig, spesielt hvis de umiddelbart kan bruke dette videre på egen arbeidsplass og i egen praksis.
Ideen er at webinarene skal være på nøytral grunn, men hvor går grensen mellom objektiv formidling og reklame? Etter nesten fem år med webinarer må vi gå en runde med oss selv.
Ved universitet, høgskoler og forskningsinstitutt er vi finansiert av skattepenger og har dermed en plikt til å dele kunnskap som er ervervet gjennom forskning og utviklingsprosjekter. Vi inviterer folk der ute til å dele av sine erfaringer og sin kunnskap for en sikrere og bedre hverdag for pasienter og helsepersonell, og presenterer funn fra utviklere og innovasjonsbransjen.
Samfunnet trenger innovasjon innen helsesektoren. Der en kommersiell løsning har blitt testet ut i en kommune eller på et sykehus, prøver vi å skaffe en foredragsholder som ikke tjener penger på reklame, og som kan gi oss et nyansert innblikk i hvordan løsningen fungerer i praksis. Her er det erfaringsdeling som er viktigst.
I tilfeller der foredragsholderen er både forsker og gründer i et privat selskap, er det viktig å avklare hvilken hatt hen tar på seg under webinaret. Det samme gjelder de gangene en forsker er samarbeidspartner i et privat selskap. For eksempel ble Anne Gerd Granås i 2021 kontaktet av oppstartsbedriften MedThings etter et webinar om digitalisering av legemiddelhåndtering. Gründeren og industridesigneren Bjørn Toreid trengte mer samfunnsfarmasøytisk kompetanse i utviklingen av en e-dosett for bedre etterlevelse av legemiddelbehandling i hjemmetjenesten. Siden 2021 har de to drevet innovasjon sammen med sommerstudenter på stipend fra Universitetet i Oslos satsing UiO:Livsvitenskap og veiledet masterstudenter i farmasi ved UiO. Granås gikk fra stillingen som Professor II ved Nasjonalt senter for e-helseforskning og over i en bistilling som forskningssjef i MedThings. Her fortsetter hun forskning på innføring av e-dosetten i primærhelsetjenesten, men engasjementet setter en stopper for at hun eller studentene presenterer i webinarserien, nettopp fordi Nasjonalt senter for e-helseforskning ønsker å unngå reklame.
Vi har gjort unntak fra kjøreregelen om å unngå reklame. I gråsonen finner vi «nøytrale» selskaper som tilbyr digitale systemer for helsepersonell og andre som skal håndtere opplysninger om pasienter på sykehus. Ansatte hos Helseplattformen har fått lov til å presentere på webinar, sammen med en som jobber i kommunen eller på sykehuset. Dette er fordi erfaringene som dannes i Trøndelag i disse dager, er høyst relevante for resten av helsesektoren i Norge. De kan bruke erfaringene til å tilpasse egne journalsystemer eller forberede seg på at deres kommune eller sykehus tar i bruk Helseplattformen på sikt.
Et annet privat selskap som har fått plass på flere webinarer, er Felleskatalogen. Felleskatalogen oppfattes som en tilbyder av objektiv informasjon om legemidler, selv om det er eid av bransjeforeningen Legemiddelindustrien. Webinaret der Felleskatalogen innledet om bivirkningssøket, er et av de mest populære opptakene vi noen gang har lagt ut. Tidspunktet for webinaret var tilfeldigvis et par dager før den nye tjenesten ble lansert. Informasjonen er høyst relevant, og opptaket benyttes også i undervisning av helsepersonell.
Kan man tillate at nye produkter og løsninger presenteres, samtidig som webinaret er såkalt «reklamefritt»?
Av alle de 150 bidragsyterne de siste fem årene oppleves gjerne foredragsholdere «på gølvet» som de beste. De har mest guts til å svare og reflektere utenfor akkurat det som står i en rapport eller en vitenskapelig artikkel. Det er også forfriskende når diskusjonene går på tvers av hierarki og faglige siloer.
Vi tenker at grunnen til at folk stadig melder seg på webinarene, er at de får et ærlig innblikk i problemer andre har hatt med innføring av nye systemer og løsninger. De setter pris på direkte råd og at de kan unngå å gå i grøfta ved å lære av andres feil.
Dette forteller oss at vi bør fortsette å unngå reklame og forbli mest mulig objektive i formidlingen vår.
Noen må ta regningen for alle webinarene som tilbys gratis. Ved universitet, høgskoler og forskningsinstitutt er vi så heldig stilt at vi kan prioritere lønnsmidler til denne typen formidling. Dette er en arena der vi gir noe tilbake til samfunnet. Vi er stolte over å kunne tilby kompetanseheving til helsepersonell, helseforvaltningen, utviklere, studenter og andre interessenter over hele landet. Vi mener at erfaringsdeling fører til tryggere og bedre pasientforløp og e-helseløsninger.
Som sagt er dette en suksesshistorie om formidling. Det er absolutt verdt å bruke noen midler på å produsere webinarer. Vi tilbyr ikke lunsj, og du må ordne kaffen din selv, men kunnskap deles ut gratis.