«Å så tvil om universitetsledelsens holdning i denne saken er skadelig for universitetets omdømme, ikke minst overfor aktuelle og potensielle givere», skriver UiB-rektor Sigmund Grønmo. I en uttalelse i forbindelse bortfallet av avtalen mellom Bergens forskningsstiftelse og Universitetet i Bergen, reagerer Grønmo kraftig på fremstillingen om at universitetet skal ha takket nei til millioner fra Trond Mohn. Stiftelsen forvalter Mohns gaver til universitetet, og en stipendavtale mellom dem opphørte fordi den stilte krav til ansettelse som universitetet mente var lovstridig. Han reagerer på at det i universitetsavisen På Høyden, som også Forskerforum har referert, beskrives som at universitetet «takker nei» til millionene.
– I strid med regelverket
«Saken er at UiB har sagt opp en samarbeidsavtale som var i strid med gjeldende lover og bestemmelser for fast ansettelse i vitenskapelige stillinger og foreslått en ny avtale som er i tråd med det regelverket universitetet må forholde seg til. Bergen forskningsstiftelse (BFS), som forvalter Trond Mohns gaver til universitetet, har så langt ikke undertegnet den nye avtalen og har ikke foretatt nye utlysninger av midler», skriver Grønmo
Avtalen innebar at stiftelsen bidro med et stipend til lovende forskere, og at universitetet ville ansette dem som professorer når stipendperioden er over, forutsatt at både forskningsprosjektet og egne kvalifikasjoner blir bedømt som fullt ut tilfredsstillende. Universitetet har nå ønsket å endre kriteriene for avtalen til at universitetet friere kan vurdere om det skal lyses ut en stilling. Det mener styreleder i BFS ikke er godt nok.
Forventer nye penger
– En slik ordning bidrar ikke til å videreføre et av de helt sentrale elementene i den tidligere ordningen – det at unge forskere fikk en relativt forutsigbar vei fra midlertidighet frem til mulig fast stilling, sier han ifølge På Høyden.
Grønmo skriver at han regner med at BFS vil sørge for å åpne pengesekken igjen.
«Jeg regner med at styret i BFS vil akseptere at UiB ikke kan ha en avtale som er utenfor universitetets lovlige handlingsrom. Jeg regner også med at styret i BFS så snart som mulig vil sørge for at våre fagmiljøer får tildelt mer av de gavene og gaveforsterkningsmidlene som er gitt til grunnforskning ved UiB», skrier han.