Forskerforum
Hamburgermeny
Forskerforum-logo
Mobilmeny
Forskerforum
Forskerforum-logo

Tidligere NTNU-professor dømt til åtte måneders fengsel

En iransk-tysk tidligere professor ved NTNU er dømt for å ha invitert fire iranske borgere som gjesteforskere, uten å ha klarert det med ledelsen.

Gjesteforskere fra land som Iran skal ikke ha adgang til NTNUs nanolab. Personen på bildet er ikke relatert til rettssaken. Illustrasjonsfoto: NTNU/Maren Agdestein

Halve straffen gjøres betinget, med prøvetid på to år, skriver Khrono.

Ut fra straffeloven burde det vært ett års fengsel, ifølge retten. Fire måneder trekkes imidlertid fra for manglende rutiner ved NTNU, samt for lang saksbehandlingstid. Den 49 år gamle mannen selv erklærte seg ikke skyldig.

– Om noe av kunnskapen som gjesteforskerne opparbeidet ved NTNU er benyttet i Iran, og i så fall på hvilken måte, foreligger det ingen opplysninger om. Det er likevel på det rene at denne kunnskapen kan være til nytte ved utvikling og produksjon av kjernekraft, både ved sivil og militær bruk, heter det i dommen.

Ifølge tiltalen inviterte mannen fire gjesteforskere fra Iran og sørget for at de fikk tilgang til laboratorier hvor blant annet elektronmikroskopet SEM sto plassert. Dette kunne ifølge tiltalen tjene til å utvikle Irans militære evne.

– Han er dypt fortvilt over dommen. Dette hadde han ikke forventet seg, sier mannens advokat Brynjulf Risnes til Universitetsavisa.

Dommen skal ankes til lagmannsretten. Risnes forklarer dette med at de mener det er feil å plassere ansvaret for eksportkontroll på enkeltforskere.

Norce har kuttet opp mot 80 årsverk, lyser ut nye stillinger

Arkivar og tillitsvalgt ved Nasjonalarkivet, Espen Andersen, med fotball utenfor arkivet

Fotballforsker og arkivar: – Det kommer til å gå utover søvnen de neste ukene, det er helt sikkert

Sofie Danneskiold-Samsøe mener kritisk forskning på æreskultur og vold er et tabu. Foto: Julia Loge

– Universitetene er konforme

Studenter kjøper nesten ikke lærebøker

Studenter studerer mindre og får bedre karakterer

Statsråd mistenker at for mange får tilrettelegging

Nytt lønnsregime i staten. Om det blir mer fredelig enn før, er usikkert

Studenter med nevrodivergens setter ord på det mange studenter sliter med

Lukk meny