Forskerforum
Hamburgermeny
Forskerforum-logo
Mobilmeny
Forskerforum
Forskerforum-logo

Nyheter | Arrangementer

UiO stanser arrangement med omstridt predikant

Universitetet i Oslo stanser et arrangement der den amerikanske predikanten Mohamad Baajour skulle tale fredag, skriver Nettavisen.

Av: NTB

Baajour var invitert av Muslimsk Studentsamfunn. Han har de siste månedene blitt nektet innreise til flere europeiske land, blant andre Storbritannia og Danmark. I januar avlyste han hele sin planlagte Europa-turné – som også omfattet Malmö, Stockholm og Oslo – etter at flere land stengte grensene for ham, skriver Minerva.

UiO-rektor Ragnhild Hennum sier arrangementet stanses fordi det bryter med universitetets regler for utlån av lokaler.

– Vi ble i dag klar over at dette arrangementet brøt med våre retningslinjer for utlån av lokaler til studentorganisasjoner. Det viste seg at det var en kommersiell aktør involvert i arrangementet, og at det ble krevd billettavgift. Arrangementet vil derfor ikke finne sted i våre lokaler, sier hun til Nettavisen.

Hennum understreker at avgjørelsen ikke skyldes innholdet i arrangementet.

– En av universitetets viktigste oppgaver er å være en arena for debatt og diskusjon og meningsutveksling. Vi driver ikke med forhåndssensur, vi skal tåle uenighet og møte den med saklighet og respekt.

Terrorforsker Magnus Ranstorp beskriver Baajour som en hatpredikant kjent for antisemittiske uttalelser, støtte til og hyllest av Hamas, advarsler mot jøder og forsvar av sharia-straff som amputasjon av hånd ved tyveri.

UiO
studenter på lesesal i Bergen

Studentundersøkelse: Bedre psykisk helse, mindre ensomhet

ERC: Under 9 prosent fikk tilslag

Fra statssekretær til statsråd

Foreslår lavere lønn for neste leder i Forskerforbundet

Sjefen for Smithsonian trekker seg

Pris til forskningsbasert definisjon av kyssing

portal med teksten Pusan National University

Sør-Korea satser over to milliarder på desentraliserte universiteter

Aasland feilinformerte om ansattes persondata

Lukk meny