Forskerforum
Hamburgermeny
Forskerforum-logo
Mobilmeny
Forskerforum
Forskerforum-logo

Stortinget vil beholde Veterinærinstituttet i Nord-Norge

Ap og Frp samarbeider om flertall.

Nord-Norge trenger kompetansen til Veterinærinstituttet sier Arbeiderpartiet. Illustrasjonsfoto: MSD Animal Health
Fakta
<

På Stortinget er det nå flertall for å beholde Veterinærinstituttets avdelinger innen grønn sektor og havbruk i Nord-Norge, melder NRK.

– Det er veldig viktig at vi har denne kompetansen i landsdelen, sier stortingsrepresentant Tove Karoline Knutsen fra Arbeiderpartiet.

Ber Stortinget instruere regjeringen

Veterinærinstituttet har i dag sitt hovedkontor i Oslo, og skal i 2018 flytte til Ås. I forbindelse med en omorganisering vedtok styret i mars 2014 å legge ned laboratoriet og avdelingen i Tromsø, og å redusere aktiviteten i Harstad til å gjelde bare havbruk.

Les også: – Bemanningskutt kan true matsikkerheten

Kjerneoppgavene for avdelingene i nord har vært å ivareta havbruk, reindrift og arktisk landbruk, samt å delta i beredskap og forskning knyttet til miljø- og klimaendringer i Arktis.

Saken ble tatt opp i Stortingets spørretime av SVs representant Torgeir Knag Fylkesnes, og i vår leverte Arbeiderpartiet et såkalt representantforslag der de foreslo at man skulle bevare denne kompetansen både i Tromsø og i Harstad.

Nå har Stortingets næringskomite enstemmig vedtatt at Veterinærinstituttets avdelinger i nord skal bestå. I en innstilling fra næringskomiteen til Stortinget ber de «regjeringen sørge for at Veterinærinstituttets kompetanse og virksomhet innen grønn sektor og havbruk i henholdsvis Tromsø og Harstad videreføres». Saken skal opp i Stortinget tirsdag 8. desember.

Rart om Listhaug overprøver

Tove Karoline Knutsen sier til NRK at flere stortingskolleger tok tak i saken da de innså at landbruksministeren ikke ville redde instituttet.

– Da vi etter hvert skjønte vi at det kunne gå mot nedleggelse av enheten og at landbruksministeren ikke ville redde Veterinærinstituttet i nord fra flytting til Oslo, tok jeg og Øyvind Korsberg (Frp) et grep i lag, sier Knutsen som også berømmer SV's Torgeir Knag Fylkesnes for hans engasjement.

– Vi er mange som har ment at det er helt uakseptabelt at instituttet skal legges ned her nord, vi trenger denne kompetansen i nord. Vi lever i en veldig sårbar landsdel både når det gjelder natur og dyrehelse, sier hun.

Hun tar nå for gitt at landbruksminister Sylvi Listhaug lytter til Stortinget.

– Det vil være veldig rart om hun overprøver saken ettersom samtlige partier stiller seg bak det, sier Knutsen.

Fornøyde ansatte

Ifølge avisa iTromsø er de tre ansatte ved Veterinærinstituttet i Tromsø glade for beskjeden om at Stortinget vil beholde arbeidsplassen deres.

– Vi er veldig fornøyde nå. Vi mener landsdelen trenger beredskap, overvåking og obduksjon for dyrehelsens skyld, sier veterinær Torill Mørk til avisa.

Her kan det bli streik neste fredag

Forskningsbudsjettet krympes med over en halv milliard kroner

Liza Reisel er forsker 1 ved Institutt for samfunnsforskning i Oslo. Foto: Julia Loge

Akademisk skriving er fullt av uskrevne regler. Liza Reisel sitter på oppskiften.

UiT-ansatt etterforskes for mulig millionsvindel

Hvordan sikre en levelig startlønn? UiB har lagd en modell.

– Tilhengere av særlig uavhengige stillinger gjør seg selv en bjørnetjeneste

Aasland styrker klimaforskning som trues av Trump

Canvas-leverandør ble hacket – har betalt løsepenger

Lukk meny