Forskerforum
Hamburgermeny
Forskerforum-logo
Mobilmeny
Forskerforum
Forskerforum-logo

Færre søkere til Nesna

Alle de tre pedagogikk-utdannelsene ved det gjennopprettede studiestedet får færre førstevalgssøkere enn ved forrige opptak.

Foto: Hans Petter Sørensen

I 2019 vedtok Nord universitet å legge ned studiestedet på Nesna i Nordland og studentene ble gradvis flyttet eller uteksaminert. Høsten 2022 bestemte regjeringen at studiestedet skulle gjenopprettes, slik at fra høsten kan de igjen ta i mot nye studenter, etter to år uten opptak.

I år tilbyr Nord universitet barnehagelærerutdanning (BLU)  og grunnskolelærerutdanning (GLU) på Nesna, og det er planlagt til sammen 100 studieplasser. Nå er tallene klare. Alle de tre pedagogikk-utdannelsene har færre førstevalgssøkere i år enn i 2019.

Det nettbaserte studiet for å bli lærer for 1-7. trinn er planlagt med 30 studieplasser, men har bare fått 28 førstevalgssøkere. I 2019 var det like mange studieplasser, men 42 søkere som aller helst ville ta Nesnas nettstudier.

Til sammen er det 402 søkere til barnehagelærer deltid, nettbasert lærerstudie 1.-7. trinn og lærerstudie for 5.-10. trinn. Det er også en nedgang fra de 458 som satte Nesna ett eller annet sted på ønskelisten i 2019.

Nasjonalt er det en også en nedgang i søkertallene til barnehagelærerutdanningen, men «samtidig går søkertallene til grunnskolelærerutdanningen for trinn 1- 7 opp med 6,5 prosent», skriver Kunnskapsdepartementet. Men for Nesna er det en reduksjon på 33 prosent, sammenlignet med 2019-tallene.

Forsknings- og høyere utdanningsminister Ola Borten Moe sammenligner søkertallene med tilbudet i Mo i Rana i 2021:

– Jeg er glad for at vi i fellesskap med Nord universitet har klart å reetablere høyere utdanning på Nesna. Det er veldig bra at antall førstevalgsøkere til grunnskolelærerutdanning er på omtrent samme nivå som på Mo i fjor. Helgeland trenger dyktige lærere, sier Borten Moe i en pressemelding.

Samtidig er antall førstevalgssøkere per studieplass blant de bedre sammenlignet med andre pedagogikkfag ved Nord universitet. Grunnskolelærerutdanning for 5.-10. trinn tilbys også i Bodø og Levanger, men det er bare Nesna som har mer enn én førstevalgssøker per studieplass.

  • Les også:

Aasland styrker klimaforskning som trues av Trump

Canvas-leverandør ble hacket – har betalt løsepenger

Gikk av som PRIO-direktør etter under ett år

Munchmuseet kutter i forskningsstaben

Meklingen er i gang i lønnsoppgjøret i stat og kommune

– Det er en uheldig signaleffekt, dersom det virker som ikke absolutt alt annet er prøvd

Da Camilla Hagen Blixhavn ble alvorlig syk, erfarte hun at det finnes verre ting enn en uferdig avhandling

Bildet er fra oppstarten av forhandlingene i 2026 med statens personaldirektør Bente J. Kraugerud og Steinar Sæther (Unio). Foto: Julia Loge

Oppgjøret i staten går til mekling

Lukk meny