Forskerforum
Hamburgermeny
Forskerforum-logo
Mobilmeny
Forskerforum
Forskerforum-logo

Nytt vikingtidsmuseum på Bygdøy får grønt lys til bygging

Statsbygg skal etter planen starte arbeidet i løpet av våren.

Arkitekttegning av det nye vikingskipmuseet. FOTO: AART ARCHITECTS / STATSBYGG

Statsbygg får tillatelse fra Plan- og bygningsetaten (PBE) til å sette i gang med byggingen av det nye vikingtidsmuseet på Bygdøy i Oslo.

«Samlet vurderer Plan- og bygningsetaten at bygget innehar høy arkitektonisk kvalitet og arkitektonisk egenart» skriver PBE i sin rammetillatelse til bygningsarbeidet, skriver Avisa Oslo.

Etaten legger til flere vilkår, blant annet at Statsbygg må sikre en nærliggende sykkelvei og annen infrastruktur i nærheten av bygget.

Statsbygg skal etter planen starte opp arbeidet i løpet av første kvartal, og museet er planlagt å stå ferdig innen 2026.

Det nye museet er en utvidelse av det allerede eksisterende vikingskipsmuseet. Det vil bli tre ganger så stort som dagens museum og få plass til en større del av den totale samlingen med gjenstander fra vikingtiden, i tillegg til de allerede kjente vikingskipene.

– Det skal ekstremt mye til for at stipendiater når opp i konkurransen om lønnspotten

studenter på lesesal i Bergen

Studentundersøkelse: Bedre psykisk helse, mindre ensomhet

ERC: Under 9 prosent fikk tilslag

Fra statssekretær til statsråd

Foreslår lavere lønn for neste leder i Forskerforbundet

Sjefen for Smithsonian trekker seg

Pris til forskningsbasert definisjon av kyssing

portal med teksten Pusan National University

Sør-Korea satser over to milliarder på desentraliserte universiteter

Lukk meny