Forskerforum
Hamburgermeny
Forskerforum-logo
Mobilmeny
Forskerforum
Forskerforum-logo

Nyheter | Politihøgskolen

Politihøgskolen kan bli lagt inn under universitet

Justis- og beredskapsdepartementet har bedt Politidirektoratet utrede om deler av politiutdanningen skal legges inn under andre universiteter eller høgskoler.

Justisdepartementet har bestilt en utredning for flytting av Politihøgskolens hovedcampus i Oslo. Foto: Vidar Ruud / NTB

Publisert 11. mars 2026 kl. 13:12

I oktober i fjor bestilte justisdepartementet en konseptvalgutredning for flytting av Politihøgskolens hovedcampus i Oslo. De ber også om at det vurderes om hele eller deler av politiutdanningen skal legges inn under andre universiteter eller høgskoler – og det er Fremskrittspartiet (Frp) kritiske til, skriver Khrono.

Frps Jon Helgheim frykter det vil føre til en akademisering av politiutdanningen. Han sier politioppgavene er helt spesielle og krever mye mer praktisk tilnærming enn de aller fleste akademiske fag.

– Det er helt unødvendig å i det hele tatt å bruke tid på en slik utredning. I politiet trenger vi mer muskler og handlekraft, ikke mer teori, mener han.

Oppdragsbrevet sier ikke klart om en mulig overføring gjelder bare hovedcampusen i Oslo eller hele høgskolen. Statssekretær Joakim Øren (Ap) viser til at hvis minst ett av alternativene for ny lokalisering vil koste mer enn én milliard kroner, er det et krav om en konseptvalgutredning.

– I en slik utredning er det vesentlig at alle muligheter belyses, herunder eventuell flytting av ansvaret til andre høyere utdanningsinstitusjoner, sier Øren.

– Hensikten er å legge til rette for at prosjektene er tilstrekkelig utredet og at beslutningstakerne har all nødvendig informasjon når det skal fattes beslutninger om statlige investeringer, sier han videre.

KI-agenter som geniale forskningsassistenter? Forskere er ikke så sikre

Innen 1. mai skal hun prøve å samle fire fagforbund til én tariffavtale

– Det er alltid en god dag på jobben som riksmekler

Uenighet om avtaler gjør årets lønnsoppgjør i staten vanskelig. I tillegg skaper geopolitikk usikkerhet

Send inn bilde – bidra til havforskning

I dag er søknadsfristen til høyere utdanning: – Velg litt med hjertet, men mest med hodet

Lønnsoppgjøret i Oslo kommune er i gang

FoU-tall: Norge fortsatt på jumboplass i Norden

Lukk meny