Forskerforum
Hamburgermeny
Forskerforum-logo
Mobilmeny
Forskerforum
Forskerforum-logo

UiO-styret avviste boikottforslag

Til tross for kraftig motstand fra studenter og ansatte ved Universitetet i Oslo (UiO) avviste UiO-styret forslaget om akademisk boikott av Israel.

Flere studenter, akademikere og ansatte ved universitetet protesterte ved professorboligen i Oslo sentrum tirsdag, der UiOs universitetsstyre diskuterte akademisk boikott av Israel. Foto: Håkon Mosvold Larsen / NTB

Det ble klart under tirsdagens møte i UiOs universitetsstyre, skriver Universitas.

Rektor og styreleder Svein Stølen sier i en pressemelding at han er glad for at styret falt ned på denne beslutningen.

– Som institusjon er det vår oppgave – også styrets – å verne om den enkelte vitenskapelig ansattes akademiske frihet. Vi har et stort ansvar som arbeidsgiver og lærested for alle ansatte og studenter. Alle må ivaretas og sikres et trygt og godt arbeids-, lærings- og forskningsmiljø, sier Stølen.

UiO har per i dag ingen overordnede institusjonelle avtaler med israelske universiteter.

Universitetet skriver at noen av styremedlemmene ønsket et tillegg i vedtaket om at UiO heller ikke skal ha slike samarbeid med israelske universiteter så lenge situasjonen på Gazastripen er så prekær som i dag, men dette fikk ikke flertall.

Ifølge Universitas støttet fem forslaget om akademisk boikott, mens seks stemte mot.

Onsdag er det varslet demonstrasjoner ved NTNU i Trondheim både før og etter styremøte ved universitetet.

Studentene krever blant annet at NTNU fryser sitt samarbeid med Kongsberg-gruppen og at NTNU ikke skal inngå akademisk samarbeid med israelske institusjoner, skriver Universitetsavisa.

Ifølge NRK har NTNUs konstituerte rektor Tor Grande lovet demonstrantene at kravene vil bli diskutert under onsdagens møte, og at det vil være opp til styret hva det vil gjøre.

  • Les mer:

KI-agenter som geniale forskningsassistenter? Forskere er ikke så sikre

Innen 1. mai skal hun prøve å samle fire fagforbund til én tariffavtale

– Det er alltid en god dag på jobben som riksmekler

Uenighet om avtaler gjør årets lønnsoppgjør i staten vanskelig. I tillegg skaper geopolitikk usikkerhet

Send inn bilde – bidra til havforskning

I dag er søknadsfristen til høyere utdanning: – Velg litt med hjertet, men mest med hodet

Lønnsoppgjøret i Oslo kommune er i gang

FoU-tall: Norge fortsatt på jumboplass i Norden

Lukk meny