Forskerforum
Hamburgermeny
Forskerforum-logo
Mobilmeny
Forskerforum
Forskerforum-logo

George Soros’ universitet flytter fra Budapest til Wien

Central European University ble drevet ut av Ungarn.

89 år gamle George Soros sto selv for åpningen av universitetet i Wien, og har økt finansieringen med 750 millioner euro. Foto: CEU

Central European University (CEU) i Budapest opprettet i november nytt campus i Wien i Østerrike. Universitetet ble grunnlagt av den ungarskfødte milliardæren George Soros, og har i lang tid vært under stort press fra myndighetene, som har ønsket det liberale universitetet nedlagt. I ungarske statligkontrollerte medier ble universitetet beskrevet som et falskt utenlandsk universitet som tilbød falske grader. Utenfor Ungarn har universitetet blitt beskrevet som et av regionens beste.

Tvunget ut

– Det er ikke noe annet universitet i Europa eller USA som har blitt tvunget ut på grunn av et politisk innfall fra en leder, sa CEUs rektor Michael Ignatieff i forbindelse med åpningsseremonien. Han var sterkt kritisk til at USA ikke har støttet det amerikanskeide universitetets kamp mot myndighetene, ifølge The Guardian.

CEU har vært under press fra ungarske myndigheter i årevis. President Viktor Orban og hans partifeller har vært sterkt kritisk til det amerikanskeide universitetet og har innført lover for å begrense handlingsrommet til universitetet. Nye reguleringer førte til slutt til at universitet mistet sin universitetsakkreditering i landet. For resten av det akademiske året vil ansatte og studenter måtte pendle mellom Wien og Budapest, men fra neste år vil 90 prosent av studentene få undervisningen sin i Wien. Noe forskning vil fortsette i Budapest.

Forhatt av myndighetene

Problemet for myndighetene er ansett å være at universitetet er opprettet av George Soros, som er kjent som en progressiv og liberal filantrop. Det har passet det nasjonalkonservative regimet til president Orban dårlig, som er blant dem som plasserer Soros i kjernen av en konspirasjonsteori om å ødelegge Europa med liberale verdier og økt innvandring. Myndighetenes offisielle forklaring på nedleggelsen er at det er en ren administrativ beslutning, skriver The Guardian.

Ungarn har tidligere fått kraftig kritikk for å kutte i forskning og høyere utdanning, og for å kutte spesifikke forskningsfelt som kjønnsforskning.

LES MER:

Fagfellevurdering: Uansett kvar ein tek tida frå, vil det vere ei økonomisk byrde for nokon

– Vi treng fredsvisjonar for Noreg

Politihøgskolen kan bli lagt inn under universitet

Ig Nobel flytter prisutdeling fra USA til Sveits

Kebabforsker fortviler – får ikke støtte

Regjeringen vil bruke 90 millioner kroner på kvinnehelse

Undersøkelse: Menn under 30 vil helst forhandle lønna selv

Diamanttidsskrift ønsker seg en bit av publiseringsmidlene

Lukk meny