Nyheter | Revidert nasjonalbudsjett

Publisert 12. mai 2026 kl. 14:35
I forslag til revidert nasjonalbudsjett går regjeringa inn for å gi 10 millioner kroner ekstra til det globale klimaovervåkingsprogrammet Argo, som består av et globalt nettverk av bøyer som ved hjelp av satelittteknologi måler temperaturen på ulike havdyp.
Forskerforum har tidligere skrevet at det globale programmet står i fare på grunn av reduserte bevilgninger til klimaforskning i USA.
Argo-programmet ble startet i USA, som fortsatt står for en vesentlig del av antall bøyer globalt. Men bøyene må skiftes ut med jevne mellomrom når batteriene er tomme.
President Donald Trump iverksatte i fjor store kutt i klimaforskning, og det er frykt for at det vil også vil ramme Argo-programmet i takt med at gamle bøyer ikke fornyes.
Ekstramidlene som nå er foreslått, skal gå til Havforskningsinstituttet for styrking av den norske delen av programmet, rettet mot havområdene rundt Norge. I statsbudsjettet som ble vedtatt av Stortinget før jul i fjor var det ingen særskilt bevilgning til programmet.
− Dette kom som en stor overraskelse. 10 millioner kroner er bra som en engangssum, men vi trenger også langsiktig finansiering, sier forsker Kjell Arne Mork ved Havforskningsinstituttet til Forskerforum.
Mork leder Argo-programmet i Norge. Han sier at programmet har en søknad inne hos Forskningsrådet om infrastrukturmidler, og at denne kan bli avgjort over sommeren.
Havforskningsinstituttet søker om 60 millioner kroner over en periode på fem år, og Mork sier at dette er nødvendig for å opprettholde programmet på dagens nivå.
I forslaget til revidert nasjonalbudsjett går regjeringa også inn før å sette av 10 millioner kroner ekstra til Universitetssenteret på Svalbard (UNIS). Dette skal kompensere for økte kostnader til blant annet strøm, husleie og oppvarming.
− Forskning og utdanning er heilt sentralt for norsk nærvær og aktivitet på Svalbard. UNIS spelar ei avgjerende rolle for både kunnskapsutvikling og samfunnsliv i Longyearbyen, og vi vil sikre at dei kan halde fram med aktiviteten sin trass i kraftig kostnadsvekst, sier forsknings- og høyere utdanningsminister Sigrun Aasland i en pressemelding.
Regjeringa vil også gi 8 millioner kroner til det internasjonale samarbeidet om European Spallation Source (ESS) i Lund i Sverige.
I tillegg settes det av 8 millioner kroner til utvidelse av Nasjonal Begrensa Plattform (NBP). NBP er en del av den digitale infrastrukturen for kunnskapssektoren som som sikre at gradert informasjon kan deles på en forsvarlig måte.
Samlet inneholder revidert nasjonalbudsjett ifølge regjeringa 39 millioner kroner i ekstrabevilgninger til forskning og infrastruktur for forskning.
I revidert nasjonalbudsjett blir det også foreslått overført 3 millioner kroner til Mattilsynet for å etablere et senter som skal bidra til alternativer til bruk av dyr i forskningsøyemed.
Dette er et såkalt 3R-senter. 3R refererer til den internasjonale terminologien på området, og står for replace, reduce og refine. På norsk blir dette arbeid med å erstatte, redusere og forbedre bruk av dyr i forsøk.
Det ble allerede i statsbudsjettet for 2026 satt av 6 millioner kroner til formålet, og regjeringa har tidligere i år sagt at senteret skal opprettes hos Mattilsynet.
− Opprettelsen av et 3R-senter vil klargjøre hvor ansvaret for å følge opp arbeidet med 3R ligger, sier landbruks- og matminister Nils Kristen Sandtrøen i en pressemelding.