Forskerforum
Hamburgermeny
Forskerforum-logo
Mobilmeny
Forskerforum
Forskerforum-logo

Åpner for mer fysisk undervisning for studentene

Fra og med 27. mai åpnes det for økt bruk av fysisk undervisning ved universiteter og høyskoler. For å sikre kontroll på smitten innføres det økt bruk av testing.

Regjeringen åpner opp for mer fysisk undervisning fra neste uke. Foto: Johanne Landsverk

På en pressekonferanse i dag meldte regjeringen at de går videre til trinn 2 i gjennomåpningsplanen. Fra 27. mai bestemmes ikke lenger tiltaksnivået nasjonalt, men kommunene skal bestemme selv ut fra den lokale smittesituasjonen.

– Vi har en nedadgående smittetrend de fleste steder, og vi mener det er riktig at kommunene nå i større grad får bestemme nivå selv, sier kunnskaps- og integreringsminister Guri Melby (V) i en pressemelding.

Den nasjonale anbefalingen ved høyskoler og universiteter betyr at studenter landet over kan få mer fysisk undervisning. For å sikre kontroll på smitten innføres det økt bruk av jevnlig testing, registrering av hvem som er til stede og seteplassering for å lette smittesporing.

– Jeg vet at studentene savner både det faglige og sosiale. Derfor prioriteres de i denne runden også. Det at flere nå får tilgang på lærestedene betyr også at det vil være mulig å ta igjen noe av den tapte undervisningen. Sakte, men sikkert beveger vi oss mot en mer normal studiehverdag, sier forsknings- og høyere utdanningsminister Henrik Asheim (H) i en pressemelding.

Selv om regjeringen åpner mer opp i de nasjonale anbefalingene kan det fortsatt være strengere regler lokalt hvis smittesituasjonen tilsier det.

Nobelprisene delt ut i Stockholm med pomp og prakt

Manglar forsking på oljeutfasing

Tor Grande frykter at en lang periode med vekst i antall stipendiater er over

Sverige: Høyskole skiller forskere og undervisere

Theodor Karlsen droppet advokatstilling og god lønn for å ta doktorgrad. – Synd hvis man går glipp av gode kandidater fordi økonomien ikke tillater det.

– Stipendiatlønn er ikke optimalt

Går av som rektor for EU-universitet etter korrupsjonssiktelse

Kunstsilo i Kristiansand kåret til verdens vakreste museum

En av sju stipendiatstillinger er borte på tre år

Lukk meny