Forskerforum
Hamburgermeny
Forskerforum-logo
Mobilmeny
Forskerforum
Forskerforum-logo

Nyheter | EU

EUs tidligere utenrikssjef går av som rektor for EU-universitet etter korrupsjonssiktelse

Federica Mogherini forlater stillinger som rektor for College of Europe i Brugge etter at hun ble siktet for korrupsjon.

Federica Mogherini under et møte med EU-landenes utenriksminister i november 2019. Foto: Virginia Mayo / AP / NTB

Publisert 05. desember 2025 kl. 09:22

Hun gir seg også som leder for European Union Diplomatic Academy, som står sentralt i den pågående etterforskningen.

Siktelsen er knyttet til at universitetet sikret seg retten til å drive EU-kommisjonens opplæringsprogram for EU-diplomater. Kontrakten ble inngått med EUs utenrikstjeneste etter en anbudsrunde.

Mogherini anklages nå for svindel, korrupsjon, interessekonflikt og brudd på taushetsplikten i forbindelse med at kontrakten ble sikret. Hun avviser anklagene.

To andre er også siktet i saken, den ene viserektor ved College of Europe, den andre en tidligere generalsekretær for EUs utenrikstjeneste (EEAS).

Mogherini var EUs utenrikssjef fra 2014 til 2019. Hun har også vært Italias utenriksminister i en kort periode.

Tysk universitet åpner Europas første fakultet for islam-teologi

May-Britt Moser fordømmer angrep på universiteter i Iran

Trump-administrasjonen etterforsker Harvard for flere forhold

Trump-søksmål mot Harvard: Anklages for manglende tiltak mot antisemittisme

Sverige: Millionbot til universitet for sikkerhetsbrudd

Kina sikter mot å være 100 prosent selvforsynt innen teknologi i ny femårsplan

Ig Nobel flytter prisutdeling fra USA til Sveits

Starter EU-prosjekt for forskere i krigsrammede områder

Lukk meny