Forskerforum
Hamburgermeny
Forskerforum-logo
Mobilmeny
Forskerforum
Forskerforum-logo

Færre tar barne­hage­utdanning

Rekrutteringen til barnehagelærerutdanningene fortsetter å stupe. Nær 40 prosent av studieplassene står tomme – en økning fra en tredel i fjor.

Færre tar barne­hage­utdanning. 40 prosent av studieplassene står tomme.
Foto: Håkon Mosvold Larsen / NTB

I 2023 sto en tredel av studieplassene tomme i september. I år har tallet økt til nær 40 prosent av plassene, skriver Khrono.

Tallene avisen har innhentet, viser at antall studenter som møtte til barnehagelærerutdanningens første år, har falt fra 1813 i 2023 til 1489 – en reduksjon på 324 studenter.

En av årsakene til at ikke flere ønsker å jobbe med de yngste barna, er at det finnes mange myter om yrket i samfunnet, tror Else Berit Skagen. Hun er rektor ved Dronning Maud Minnes Høgskole (DMMH) som tilbyr barnehagelærerutdanninger på alle nivåer.

– En av dem er lønn, og for å ta et eksempel, du får høyere lønn som nyutdannet barnehagelærer enn hva en nyutdannet politibetjent får, og det tror jeg ikke mange vet, sier Skagen.

Hun er opptatt av hvor viktig det er at det finnes god kompetanse i barnehagen, og hvor viktig den tiden er i små barns liv.

– Regjeringen er opptatt av utenforskap og utfordringer for unge mennesker. Det snakkes altfor lite om hvor viktig nettopp barnehagen er for å skape en god barndom, god oppvekst. Grunnlaget for barnas muligheter senere i livet formes nettopp her, sier Skagen.

Hun forsker på barnehagelærerutdanning:

ERC: Under 9 prosent fikk tilslag

Fra statssekretær til statsråd

Foreslår lavere lønn for neste leder i Forskerforbundet

Sjefen for Smithsonian trekker seg

Pris til forskningsbasert definisjon av kyssing

portal med teksten Pusan National University

Sør-Korea satser over to milliarder på desentraliserte universiteter

Aasland feilinformerte om ansattes persondata

– Det er våre medlemmer som tar imot studentene fra videregående, som ser hva de trenger og hva de mangler

Lukk meny