Forskerforum
Hamburgermeny
Forskerforum-logo
Mobilmeny
Forskerforum
Forskerforum-logo

Ni av ti vitenskapelige artikler her i landet er på engelsk

Bare 8 prosent av vitenskapelige artikler i Norge var i 2020 på norsk, og direktøren i Språkrådet er bekymret.

Direktør Åse Wetås i Forskningsrådet er bekymret. Foto: Språkrådet

Ifølge Klassekampen viser tall for Nordisk institutt for studier av innovasjon, forskning og utdanning (Nifu) at det i fjor ble skrevet 28.100 vitenskapelige artikler ved norske institusjoner.

91 prosent av dem var på engelsk, mens 8 prosent var på norsk. Andelen norske publikasjoner har falt med 7 prosentpoeng siden 2011.

– Dersom dette fortsetter, frykter jeg at det til slutt vil være en del norskspråklig forskning og forskning som særlig gjelder norske forhold, som ikke lenger har noen publiseringskanaler i form tidsskrifter eller serier som gir publikasjonspoeng. Da vil det være riktig å si at internasjonaliseringen i akademia har gått for langt, sier direktør Åse Wetås i Språkrådet.

Les også:

Samordna opptak: Flest søkere til helseutdanninger

Tysk universitet åpner Europas første fakultet for islam-teologi

– Man får inntrykk av at læreryrket er tøft. Men det er ikke hverdagen for de fleste.

KI-agenter som geniale forskningsassistenter? Forskere er ikke så sikre

Innen 1. mai skal hun prøve å samle fire fagforbund til én tariffavtale

– Det er alltid en god dag på jobben som riksmekler

Uenighet om avtaler gjør årets lønnsoppgjør i staten vanskelig. I tillegg skaper geopolitikk usikkerhet

Send inn bilde – bidra til havforskning

Lukk meny