Forskerforum
Hamburgermeny
Forskerforum-logo
Mobilmeny
Forskerforum
Forskerforum-logo

Ni av ti vitenskapelige artikler her i landet er på engelsk

Bare 8 prosent av vitenskapelige artikler i Norge var i 2020 på norsk, og direktøren i Språkrådet er bekymret.

Direktør Åse Wetås i Forskningsrådet er bekymret. Foto: Språkrådet

Ifølge Klassekampen viser tall for Nordisk institutt for studier av innovasjon, forskning og utdanning (Nifu) at det i fjor ble skrevet 28.100 vitenskapelige artikler ved norske institusjoner.

91 prosent av dem var på engelsk, mens 8 prosent var på norsk. Andelen norske publikasjoner har falt med 7 prosentpoeng siden 2011.

– Dersom dette fortsetter, frykter jeg at det til slutt vil være en del norskspråklig forskning og forskning som særlig gjelder norske forhold, som ikke lenger har noen publiseringskanaler i form tidsskrifter eller serier som gir publikasjonspoeng. Da vil det være riktig å si at internasjonaliseringen i akademia har gått for langt, sier direktør Åse Wetås i Språkrådet.

Les også:

Sofie Danneskiold-Samsøe mener kritisk forskning på æreskultur og vold er et tabu. Foto: Julia Loge

– Universitetene er konforme

Studenter kjøper nesten ikke lærebøker

Studenter studerer mindre og får bedre karakterer

Statsråd mistenker at for mange får tilrettelegging

Nytt lønnsregime i staten. Om det blir mer fredelig enn før, er usikkert

Studenter med nevrodivergens setter ord på det mange studenter sliter med

– Vi ble presset av staten til en dårlig avtale

Mari Sundli Tveit fortsetter som direktør i Forskningsrådet

Lukk meny