Forskerforum
Hamburgermeny
Forskerforum-logo
Mobilmeny
Forskerforum
Forskerforum-logo

Nyheter | Museum

Nytt stort museumsbrekk: Mer enn 600 verdigjenstander stjålet i Storbritannia

Mer enn 600 verdigjenstander, som militære medaljer og smykker fra det britiske imperiet, ble stjålet fra et museum i Bristol i september, ifølge politiet.

12. des. 2025, kl. 07.57

Av: NTB-AFP

Verdigjenstandene ble stjålet fra et lagerbygg tilhørende Bristol Museums i Bristol sørvest i Storbritannia. Samlingen dokumenterte koblinger mellom Storbritannia og land i det tidligere britiske imperiet.

Politiet i Avon and Somerset har bedt om informasjon om fire menn som ble fanget opp på overvåkingskamera utenfor museumsbygningen 25. september.

– Tyveriet av mange gjenstander som har en betydelig kulturell verdi, er et betydelig tap for byen, sier talsperson for politiet, Dan Burgan.

Tyveriet er det andre store mot et museum denne høsten. I midten av oktober tok flere menn seg inn i Louvre-museet i Paris og stjal en rekke uerstattelige smykker og juveler.

Juvelene, som fortsatt er på avveie, antas å være verdt over 1 milliard kroner.

Slovenia sikter mot forskningstoppen

Nigeria: Historisk avtale kan stanse 16 år med streiker

Russland løslater fransk forsker i bytte mot basketballspiller

Mistenkt etter drapene på Brown-universitetet i USA innrømmer skyld i funnet video

Kongressen opprettholder budsjetter til forskning

Trump mot akademia: Vil senke «moderskipet» for kunnskap om planeten. Nyheter fra desember.

Attentat mot studentleder i Bangladesh – døde av skadene

− Agget mot akademia er langvarig og sterkt

Lukk meny