Forskerforum
Hamburgermeny
Forskerforum-logo
Mobilmeny
Forskerforum
Forskerforum-logo

Svein Stølen blir eneste rektorkandidat på UiO

– Jeg gleder meg til å ta fatt på en ny rektorperiode, sier Svein Stølen.

Valgstyret ved Universitetet i Oslo godkjente fredag sittende rektor Svein Stølen som rektorkandidat ved universitetet for 2021-2025. Nåværende viserektor Åse Gornitzka er prorektorkandidat.

De har ingen motkandidater.

I praksis betyr det at det er avgjort hvem som blir rektor de neste fire årene. Rent formelt må mer enn halvparten av universitetsstyrets medlemmer stemme for disse kandidatene.

– Jeg gleder meg til å ta fatt på en ny rektorperiode, sier Svein Stølen til Uniforum.

Fredag lanserte også rektor Svein Stølen den nye valgplattformen for 2021-2025.

Dagens viserektor Åse Gornitzka overtar som prorektor etter Gro Bjørnerud Mo. Per Morten Sandset fortsetter som viserektor for forskning og innovasjon. 

De to nye medlemmene i rektoratet blir Bjørn Stensaker, som blir viserektor for utdanning, og Mette Halskov Hansen, som blir viserektor for klima, miljø og tverrfaglighet.

I Uniforum har flere UiO-ansatte uttrykt skuffelse over at Stølen ikke får noen motkandidater.

– Jeg synes det er synd at det ikke er noen motkandidater til sittende rektor – ikke fordi jeg vil bli kvitt ham, men fordi jeg synes det er en god demokratisk mekanisme å gjøre opp «status» hvert fjerde år, sier biologiprofessor Nils Chr. Stenseth til avisen.

– Jeg synes en forutsetning for et levende universitetsdemokrati er at det er reelle valg, kommenterer Gunn Enli, prodekan for studier og utdanning ved HF-fakultetet.

Professor i medisin Johanne Sundby karakteriserer det som et «symptom på akademias vanskelige stilling, med mer vekt på produktivitet og innovasjon, enn på virkelig akademisk refleksjon og samfunnsnytte.»

Dette er «Team Stølen»:

Svein Stølen (Det matematisk-naturvitenskapelige fakultet) er professor i kjemi og rektor ved UiO 2017-2021. Han stiller til gjenvalg med sitt nye team, Stølen & Gornitzka.

Åse Gornitzka (Det samfunnsvitenskapelige fakultet) er professor i statsvitenskap. Hun er viserektor for forskning og internasjonalisering fra 2017-2021 og stiller til valg som prorektor med samme ansvarsområde.

Bjørn Stensaker (Det utdanningsvitenskapelige fakultet) er professor i pedagogikk og leder av LINK – Senter for Læring og Utdanning, og vil bli utnevnt som viserektor for utdanning.

Per Morten Sandset (Det medisinske fakultet) er professor i medisin og viserektor for forskning og innovasjon 2017-2020, og vil fortsette i samme funksjonen i det nye teamet.

Mette Halskov Hansen (Det humanistiske fakultet) er professor i Kinastudier, og vil bli utnevnt som viserektor for klima/miljø og tverrfaglighet.

Les også:

 

Tusenvis av studenter klager på sensur – flertallet får samme karakter etter klage

Nokut varsler Høyskolen Kristiania om krav på 155 millioner kroner

Regjeringen lanserer tinder for næringsliv og forskere

Forskerforbundet reagerer på høye lederlønninger på forskningsinstituttene

Eksperten svarer: Slik får du høyere lønn utenom oppgjøret

– Vi er bekymret for hva vi mister hvis vi ikke skal være del av universitetet

Når fotballfansen i Bergen jubler, gynger det hos seismografene på universitetet

Forsket på transpersoner uten samtykke – utvalg mener artikler må trekkes

Lukk meny