Forskerforum
Hamburgermeny
Forskerforum-logo
Mobilmeny
Forskerforum
Forskerforum-logo

Slik er etterlønnsordningene i andre fagforeninger

Mange fagforbund har ingen ordning med etterlønn for ledere.

Få andre fagforbund har like kostbare ordninger for etterlønn for ledere som Forskerforbundet. Bilde fra fjorårets Unio-streik. Foto: Beate Oma Dahle / NTB.

Forskerforum har avdekket detaljer om Forskerforbundets ordning med etterlønn for ledere. Les artikkelen her.

Vi har kontaktet en rekke forbund for å finne ut hva som er vanlig på feltet. Vår oversikt viser at dersom forbund har en lignende ordning som Forskerforbundet, er det som regel en mindre omfattende og mindre kostbar ordning. Hovedregelen er avgrenset utbetaling dersom lederen har fått annen inntekt.

Politiets Fellesforbund har ingen etterlønn for avgåtte ledere. Det har heller ikke Tekna.

I Juristforbundet kan leder søke om etterlønn, men kun dersom man står uten annen inntekt. Det samme gjelder i Utdanningsforbundet. «Leder og nestledere kan gis ventelønn i inntil et halvt år med 85% lønn. Dersom vedkommende har fungert i 2 perioder eller mer kan det gis ventelønn inntil ett år», står det i Utdanningsforbundets årsregnskap.

Hovedorganisasjonen Akademikerne kan gi etterlønn til valgt leder, men kun dersom vedkommende ikke har noen annen jobb å gå til.

Norsk Tjenestemannslag (NTL) opplyser at ledere kan få etterlønn i inntil to måneder, men med arbeidsplikt og avkortning mot annen inntekt. Dersom lederen har sittet i mer enn åtte år kan de få et halvt år etterlønn, men fortsatt med avkortning.

Den eneste organisasjonen vi har vært i kontakt med som har en tilsvarende ordning som Forskerforbundet, er Legeforeningen. Der har presidenten rett på etterlønn tilsvarende 1 måned per år i vervet.

I Unio er det adgang til å gi etterlønn til ledere, men ordningen har aldri vært brukt.

  • Les saken:

Fagfellevurdering: Uansett kvar ein tek tida frå, vil det vere ei økonomisk byrde for nokon

– Vi treng fredsvisjonar for Noreg

Politihøgskolen kan bli lagt inn under universitet

Ig Nobel flytter prisutdeling fra USA til Sveits

Kebabforsker fortviler – får ikke støtte

Regjeringen vil bruke 90 millioner kroner på kvinnehelse

Undersøkelse: Menn under 30 vil helst forhandle lønna selv

Diamanttidsskrift ønsker seg en bit av publiseringsmidlene

Lukk meny