Forskerforum
Hamburgermeny
Forskerforum-logo
Mobilmeny
Forskerforum
Forskerforum-logo

Slik er etterlønnsordningene i andre fagforeninger

Mange fagforbund har ingen ordning med etterlønn for ledere.

Få andre fagforbund har like kostbare ordninger for etterlønn for ledere som Forskerforbundet. Bilde fra fjorårets Unio-streik. Foto: Beate Oma Dahle / NTB.

Forskerforum har avdekket detaljer om Forskerforbundets ordning med etterlønn for ledere. Les artikkelen her.

Vi har kontaktet en rekke forbund for å finne ut hva som er vanlig på feltet. Vår oversikt viser at dersom forbund har en lignende ordning som Forskerforbundet, er det som regel en mindre omfattende og mindre kostbar ordning. Hovedregelen er avgrenset utbetaling dersom lederen har fått annen inntekt.

Politiets Fellesforbund har ingen etterlønn for avgåtte ledere. Det har heller ikke Tekna.

I Juristforbundet kan leder søke om etterlønn, men kun dersom man står uten annen inntekt. Det samme gjelder i Utdanningsforbundet. «Leder og nestledere kan gis ventelønn i inntil et halvt år med 85% lønn. Dersom vedkommende har fungert i 2 perioder eller mer kan det gis ventelønn inntil ett år», står det i Utdanningsforbundets årsregnskap.

Hovedorganisasjonen Akademikerne kan gi etterlønn til valgt leder, men kun dersom vedkommende ikke har noen annen jobb å gå til.

Norsk Tjenestemannslag (NTL) opplyser at ledere kan få etterlønn i inntil to måneder, men med arbeidsplikt og avkortning mot annen inntekt. Dersom lederen har sittet i mer enn åtte år kan de få et halvt år etterlønn, men fortsatt med avkortning.

Den eneste organisasjonen vi har vært i kontakt med som har en tilsvarende ordning som Forskerforbundet, er Legeforeningen. Der har presidenten rett på etterlønn tilsvarende 1 måned per år i vervet.

I Unio er det adgang til å gi etterlønn til ledere, men ordningen har aldri vært brukt.

  • Les saken:

Eksperten svarer: Lønnsøkning

Forskningssentre kan bli innlemmet i direktorat

Når fotballfansen i Bergen jubler, gynger det hos seismografene på universitetet

Forsket på transpersoner uten samtykke – utvalg mener artikler må trekkes

NTL har blitt hacket

Advokat Magnus Stray Vyrje under behandlingen i Høyesterett i 2024 av fuskesaken fra Høgskolen i Innlandet. Nå advarer han mot at nye regler gjør at denne typen saker ikke vil bli prøvd i rettssystemet. Foto: Gorm Kallestad / NTB.

– Struper studentenes rett til advokatbistand

Styreleder Arne Krumsvik og rektor Bård Mæland overrekker universitetssøknaden til NOKUT-direktør Kristin Vinje og avdelingsdirektør for høyere utdanning Hege Brodahl.

VID har søkt om universitetsstatus

Enighet i lønnsoppgjøret for museer og private høyskoler

Lukk meny