Forskerforum
Hamburgermeny
Forskerforum-logo
Mobilmeny
Forskerforum
Forskerforum-logo

Kulturrådet har endret navn

Fagetaten Norsk kulturråd har endret navn til Kulturdirektoratet. Rådskollegiet Norsk kulturråd beholder derimot sitt gamle navn.

Kulturrådet endrer navn til Kulturdirektoratet. Her ved direktør Kristin Danielsen. Foto: Marta Anna Løvberg

Kulturrådet har vært navnet på både fagetaten Norsk kulturråd, som ligger under Kultur- og likestillingsdepartementet, og rådskollegiet Norsk kulturråd, som består av ti personer oppnevnt av Kongen i statsråd.

Virksomheten som nå heter Kulturdirektoratet jobber blant annet med tilskuddsforvaltning og har forvaltningsansvar for museumssektoren og en rekke andre kulturinstitusjoner.

Norsk kulturfond forvaltes av rådskollegiet Kulturrådet på armlengdes avstand fra myndighetene.

Frem til nå har virksomheten og rådskollegiet hatt samme navn, men fra 1. januar 2023 er det altså bare rådskollegiet som bærer navnet Kulturrådet.

– Nå blir det tydeligere hvem som fatter de ulike beslutningene og hvilke oppgaver direktoratet og de kollegiale organene utfører for den samlede norske kultursektoren, sier Kristin Danielsen, direktør for Kulturdirektoratet.

Kulturdirektoratet har 150 ansatte og har kontorer i Oslo, Trondheim og Bodø. Navnbyttet innebærer ingen endring i arbeidsoppgaver, organisering eller antall medarbeidere, ifølge direktoratets nettsider. Det skal heller ikke gå utover tilskuddsordninger eller saksbehandlingsprosedyrer.

Navnebyttet trådte i kraft 1. januar.

Les også:

Høyskole må vike for Bybanen

Holbergprisen til historikeren som fornyet synet på hekser

Abelpris til tysk matematiker

Kina sikter mot å være 100 prosent selvforsynt innen teknologi i ny femårsplan

Vil gjøre Norden ledende på kvanteteknologi

15-20 nye må gå i Norce

Fagfellevurdering: Uansett kvar ein tek tida frå, vil det vere ei økonomisk byrde for nokon

– Vi treng fredsvisjonar for Noreg

Lukk meny