Forskerforum
Hamburgermeny
Forskerforum-logo
Mobilmeny
Forskerforum
Forskerforum-logo

Irsk universitet kutter koblinger til Israel

Irlands mest prestisjefylte universitet, Trinity College i Dublin, kutter alle koblinger til Israel som følge av vedvarende brudd på folkeretten.

Trinity College Dublin. Foto: Shutterstock

Universitetet kutter blant annet institusjonelle koblinger til den israelske stat, israelske universiteter og selskaper som har hovedkvarter i Israel.

Styret ved universitetet informerte studentene onsdag. Så lenge Israel fortsetter å bryte folkeretten, vil tiltakene vedvare, ifølge styret.

Etter demonstrasjoner mot Israels krigføring i Gaza i fjor ble det nedsatt en gruppe som skulle utrede tiltak.

Irland har vært blant landene som har vært mest kritiske til Israels krigføring i Gaza etter 7. oktober 2023. Irland var sammen med Norge blant landene som i fjor anerkjente Palestina som egen stat.

Starter EU-prosjekt for forskere i krigsrammede områder

Trump krever én milliard dollar i erstatning fra Harvard

Slovenia sikter mot forskningstoppen

Nigeria: Historisk avtale kan stanse 16 år med streiker

Russland løslater fransk forsker i bytte mot basketballspiller

Mistenkt etter drapene på Brown-universitetet i USA innrømmer skyld i funnet video

Kongressen opprettholder budsjetter til forskning

Trump mot akademia: Vil senke «moderskipet» for kunnskap om planeten. Nyheter fra desember.

Lukk meny