Av NTB og Jørgen Svarstad
Publisert 9. mai 2022
LO Stat har varslet at de vil ta ut 4.400 medlemmer i streik om den pågående meklingen ikke fører fram innen fristen ved midnatt natt til tirsdag 24. mai.
Det går fram av et såkalt områdevarsel fra LO Stat som staten og Riksmekleren har fått. Et områdevarsel er den første beskjeden til arbeidsgiver om hvor en streik vil ramme.
LO Stat brøt forhandlingene med staten i hovedtariffoppgjøret fredag 29. april. Meklingen startet mandag 2. mai.
I en melding på deres nettside gir LO Stat oversikt over alle virksomhetene som vil bli rammet. Blant disse er Universitetet i Oslo, Universitetet i Stavanger, NTNU og Universitetet i Tromsø.
Det er blant annet mange universitets- og høyskoleansatte som er med i LO-forbundet Norsk Tjenestemannslag (NTL).
LO Stat skriver ikke hvor mange ved hver enkelt virksomhet som eventuelt blir tatt ut.
Unio stat, der Forskerforbundet og Politiets Fellesforbund er de to største gruppene, har varslet at de vil ta ut rundt 2750 medlemmer. YS og Akademikerne har ikke kommet med tilsvarende tall ennå.
Her er hele oversikten:
Arbeids- og inkluderingsdepartementet:
Barne- og likestillingsdepartementet:
Finansdepartementet:
Helse- og omsorgsdepartementet:
Justis- og beredskapsdepartementet:
Klima- og miljødepartementet:
Kommunal- og distriktsdepartementet:
Kultur- og likestillingsdepartementet:
Kunnskapsdepartementet
Landbruks- og matdepartementet:
Nærings- og fiskeridepartementet:
Olje- og energidepartementet:
Samferdselsdepartementet: