Forskerforum
Hamburgermeny
Forskerforum-logo
Mobilmeny
Forskerforum
Forskerforum-logo

New Zealand: Universiteter gir opp KI-detektorer

KI-programmer som skal oppdage om tekst er skrevet av et KI-program, blir for upålitelige.

Flere universiteter i New Zealand har gitt opp å bruke dataprogrammer som skal oppdage når studentene har brukt kunstig intelligens i oppgavene sine.

Radio New Zealand har spurt åtte universiteter på New Zealand om de bruker KI-detektorer. Av disse er det tre som sier nei, tre som bruker KI-detektorer og to som ikke har svart.

Massey University sier til Radio New Zealand at verktøyene er upålitelige og at studentene uansett får lov til å bruke KI med fornuft i mange oppgaver.

Det har også vært ulikheter i hvordan sensorene har brukt verktøyene, noen har tatt KI-varslene med en klype salt, mens andre har anklaget studentene for fusk når oppgaven gir utslag på utstrakt KI-bruk, uten å gjøre egne vurderinger.

Dr Angela Feekery ved Massey University sier at de vitenskapelig ansatte strever med hvordan de skal bedømme studenter nå, men anbefaler å heller sjekke dokumentets versjonshistorikk for å se om det er laget på veldig kort tid, eller stole på eget faglig skjønn.

Folkehelsemyndigheit skapar uvisse om vaksinar

Harvard-professor sier fra seg alle verv etter Epstein-eposter

Britisk universitet stanset Kina-forskning etter press

Forskningsape på rømmen

Nederland returnerer oldtidsskulptur til Egypt

Tysk museum merker Taylor Swift-effekten

EU-sanksjoner mot Moskva-universitet

Danmark med milliardinvestering i romfart

Lukk meny