Forskerforum
Hamburgermeny
Forskerforum-logo
Mobilmeny
Forskerforum
Forskerforum-logo

Nordlandsforskning håper berørte fortsatt har tillit til forskningsprosjekt

Nordlandsforsking vil forsikre alle deltakere om at de ikke har mottatt identifiserbare personopplysninger som navn, personnummer og adresse.

Stavanger universitetssjukehus (SUS) har beklaget at de ved en feil sendte ut informasjonsbrev til tidligere pasienter i barne- og ungdomspsykiatrien, hvor lister med navn på andre tidligere pasienter var inkludert. Illustrasjon: Shutterstock

«Ny kunnskap om tvang i barne- og ungdomspsykiatrien er viktig for samfunnet, og vi håper at de som er berørt har tillit til forskningsprosjektet», skriver André Wallann Larsen, administrerende direktør i Nordlandsforskning i en pressemelding.

I helgen omtalte Stavanger Aftenblad en sak der 29 unge personer mottok et informasjonsbrev fra Stavanger Universitetssykehus til tidligere pasienter i barne- og ungdomspsykiatrien, hvor lister med navn på andre tidligere pasienter var inkludert.

De unge personene var del i forskningsprosjektet Tvang i barne- og ungdomspsykiatrien ved Nordlandsforskning. I pressemeldingen skriver forskningsinstituttet at prosjektet skal gi ny innsikt og forståelse av hvordan og hvorfor tvang brukes, hvilke konsekvenser dette har, og hvordan praksisen kan forbedres.

«Det er Nordlandsforskning som gjennomfører forskningsprosjektet, og henter inn opplysninger fra flere sykehus i landet. Vi vil forsikre alle deltakere om at vi ikke har mottatt eller vil motta direkte identifiserbare personopplysninger som navn, personnummer og adresse. Det vil heller ikke være mulig å identifisere enkeltpasienter i publikasjonene som utarbeides basert på de innhentede dataene. Nordlandsforsking har heller ikke mottatt listene med navn som ble sendt ut ved en feil av SUS, og vi kjenner derfor ikke identiteten til de tidligere pasientene som ble rammet», skriver Larsen på vegne av Nordlandsforskning.

  • Les mer:

– Vi treng fredsvisjonar for Noreg

Kebabforsker fortviler – får ikke støtte

Regjeringen vil bruke 90 millioner kroner på kvinnehelse

Diamanttidsskrift ønsker seg en bit av publiseringsmidlene

Siden 2022 har Danmark investert tungt i kvante-teknologi. Nå begynner det å gi resultater.

Blindern-økonomer blir beskyldt for å ha et jerngrep på norsk samfunnsliv. – Det er ikke vi som bestemmer politikken, svarer professor

Laveste tall for nye doktorgrader på 13 år

Waage mener savnede UD-dokumenter ville svekket bildet av Norge som fredsnasjon

Lukk meny