Forskerforum
Hamburgermeny
Forskerforum-logo
Mobilmeny
Forskerforum
Forskerforum-logo

Professor blir statssekretær for Ola Borten Moe

Professor blir statssekretær for forsknings- og høyere utdanningsministeren, mens Rødt-politiker skal leder Stortingets utdannings- og forskningskomité.

Oddmund Løkensgard Hoel er professor i historie ved Høgskulen på Vestlandet. Nå er han utnevnt som statssekretær for forsknings- og høyere utdanningsminister Ola Borten Moe (Sp). Foto: Leif Hauge

Ola Borten Moe (Sp) har hentet fra akademia når han har valgt statssekretær:

Professor Oddmund Løkensgard Hoel ble fredag utnevnt av Kongen i statsråd som ny statssekretær for forsknings- og høyere utdanningsministeren.

Hoel er professor i historie ved Høgskulen på Vestlandet (HVL), og jobber ved Campus Sogndal. Der har han jobbet siden 2007, og vært professor siden 2019.

Hoel har doktorgrad i historie fra NTNU (2009) og er cand.philol. i nordisk språk og litteratur (Universitetet i Oslo).

Han kommer fra Trondheim og er bosatt i Luster.

Rødt-politiker skal lede utdannings- og forskningskomiteen

De 13 medlemmene som skal sitte i Stortingets utdannings- og forskningskomité de neste fire årene er også klart.

Hege Bae Nyholt, som er valgt inn på Stortinget for Rødt, skal lede komiteen. Bae Nyholt er ny på Stortinget og har bakgrunn fra Rød ungdom. Hun er født i 1978 og er utdannet barnevernspedagog med mastergrad i tverrfaglige kulturstudier. Siden 2019 har hun representert Rødt på fylkestinget i Trøndelag.

To statsråder fra Solberg-regjeringen er også med: tidligere kulturminister Abid Raja (V) og tidligere finansminister Jan Tore Sanner (H). Sanner var også kunnskapsminister fra 2018 til 2020.

Det samme er Marit Knutsdatter Strand (Sp), som er med fra forrige periode.

Hege Bae Nyholt er nyvalgt Stortingspolitiker for Rødt, og skal lede Utdannings- og forskningskomiteen for neste periode. Foto: privat

13 medlemmer

Disse skal sitte i Utdannings- og forskningskomiteen:

  • Hege Bae Nyholt R
  • Marit Knutsdatter Strand Sp
  • Elise Waagen Ap
  • Jorodd Asphjell Ap
  • Maren Grøthe Sp
  • Himanshu Gulati FrP
  • Margret Hagerup H
  • Kari-Anne Jønnes H
  • Øystein Mathisen Ap
  • Abid Raja V
  • Jan Tore Sanner H
  • Lise Selnes Ap
  • Freddy André Øvstegård SV
  • Les også:

Regjeringen setter forskningsinstituttene under lupen

Forskerforbundet advarer mot FHI-kutt

Regjeringen vil avvikle blind klagesensur

Statsbudsjettet 2026: 50 millioner kroner ekstra til universiteter og høyskoler

Regjeringen skal utrede studiefinansieringen

Ny komitéleder vil ha kompetansepåfyll og toppforskning

Coop-ansatt blir eneste på Stortinget med doktorgrad

− Frps rolle blir å være en vaktbikkje

Lukk meny