Av Julia Loge
Publisert 26. juni 2025 kl. 09:18
– Vi driver fortsatt og erstatter flagg og flaggliner rundt omkring. Noen steder er de litt hissigere enn andre på dette, forteller kommunikasjonsdirektør Vidar Mørch i Museene i Akershus, MiA.
MiA samler 21 museer. Mørch forteller at Aurskog-Høland bygdetun har byttet flagg tre ganger, og Fetsund lenser har også gjentatte ganger måttet ut med nye flagg og flaggliner.
– Jeg tror ikke disse stedene har bedre eller dårligere miljø enn andre steder, men jo mer bortgjemt et sted er, jo mer kan man holde på i fred, sier Mørch.
I fjor ble regnbueflagget til Oslo museum i Frognerparken stjålet. Da opprettet museet en innsamling med mål om å kjøpe et enda større flagg. Museet håpet på 25.000 kroner, og samlet inn 30.600 kroner. Det var nok til mye mer enn ett nytt flagg, så i år har museet gitt bort 10 flagg til skoler i Oslo.
– Vår reaksjon i år er ren blåkopi av Oslo museum i fjor, sier Mørch.
MiA har opprettet sin egen innsamling, med slagord om at «hver gang ett flagg blir stjålet – blir to nye kjøpt inn og hengt opp!». Til nå har museene samlet inn 39.710 kroner, og slår Oslo museum også i antall givere.
Sannsynligvis går MiA også i overskudd, og uten å kunne gå inn i detaljer avslører Mørch at overskuddet kan bli brukt på noe synlig med regnbuens symbolikk.
– Folk skal få i monn tilbake av det flagget symboliserer, sier han på telefon fra konferansen Kulturytring i Drammen.
Museene i Oslo og Akershus er ikke alene om å oppleve flaggtyverier. I fjor toppet det seg for Vestfoldmuseene og Midgard vikingsenter, som har tre flaggstenger utenfor inngangen.
– Første året kom noen og tok flaggene, neste året kappet de flagglinene og tok flaggene, og i fjor sagde de ned alle stengene og tok flaggene, skriver Bjørn Gunnar Brattekaas, som er teamansvarlig for drift og sikkerhet.
Da satt museet opp kamerovervåking, som de har forsterket ytterligere i år. Hittil har de ikke registrert noen hendelser verken ved Slottsfjellsmuseet, Haugar kunstmuseum eller Midgard vikingsenter.
Fredrikstad museum i Østfold følger også litt ekstra med etter at et regnbueflagg ble stjålet og kastet. Til Forskerforum forteller museumsdirektør Gaute Jacobsen at det foreløpig har vært en engangshendelse.
Les også: