Forskerforum
Hamburgermeny
Forskerforum-logo
Mobilmeny
Forskerforum
Forskerforum-logo

Ap vil forby nikab på hele campus

Regjeringspartiene får som ventet flertall på Stortinget for å forby heldekkende plagg i undervisningssituasjoner. Men Arbeiderpartiet vil gå lenger.

Jan Bøhler mener nikab kan forbys i alle bygninger på campus. Foto: Bernt Sønvisen/Ap
– Forslaget er for snevert. Et lovforbud mot heldekkende plagg som burka og nikab burde jo gjelde over hele utdanningsinstitusjonens område, og ikke bare når det undervises, sier Aps Jan Bøhler til NTB, i en sak i Dagsavisen. – Det er en smule parodisk når dette kun skal gjelde i undervisningssituasjoner. Mye læring og kommunikasjon – ikke minst studentene imellom – foregår jo utenfor selve klasserommet, sier han. Bøhler mener det vil være en smal sak å avgrense forbudet, selv der utdanningsinstitusjonene har bygninger spredt utover et større område, slik tilfellet for eksempel er med Universitetet i Oslo og Oslomet. – Å si at forbudet da vil gjelde for alle bygningene, selv om de ligger atskilt fra hverandre, er én mulig løsning, sier Bøhler til NTB.

Sektoren gikk imot

Fremskrittspartiets Åshild Bruun-Gundersen sier det ligger an til et bredt flertall for et forbud mot ansiktsdekkende plagg i undervisningssituasjoner. Utdannings- og forskningskomiteen avgir tirsdag sin innstilling i saken og forbudet kan gjelde allerede fra semesterstart i august. En nærmest samlet UH-sektor gikk i fjor imot et statlig forbud da saken var ute på høring – kun Høgskolen i Østfold og Nord universitet er for. På spørsmål om forsknings- og høyere utdanningsminister Iselin Nybø virkelig har lyttet til utdanningsinstitusjonene, svarte hun følgende til Forskerforum: – Vi har lyttet nettopp ved å begrense regelverket til å kun gjelde i undervisningssituasjon. Det er vi veldig fornøyde med, sa Nybø på pressekonferansen.

Slik er lovforslaget – kan miste jobben

Forbudet gjelder for plagg som for eksempel nikab, finlandshette og masker, og ikke for bruk av hijab eller lue. Samtidig er det unntak for plagg som brukes av hensyn til pedagogiske, helsemessige, klimatiske eller sikkerhetsmessige forhold, som for eksempel verneutstyr eller munnbind. Det er kun i undervisningssituasjon at forbudet gjelder for studenter og ansatte i både privat og offentlig sektor. Det er altså lov med ansiktsdekkende plagg i pauser, i kantina eller selvstudium i lesesalen. Frp-leder Siv Jensen sier at institusjonene selv skal få håndheve forbudet, og at det skal være tydelig hvilke reaksjoner de kan benytte. – Man skal først forsøke gjennom dialog. Hvis ikke det fungerer, kan man benytte reaksjoner. Ytterste konsekvens er bortvisning. For nyankomne innvandrere kan det innebære stans i undervisningen, mens ansatte som bryter reglene kan miste jobben.
  • Les mer:
– Nybø har kun lyttet med et halvt øre

Sjefen for Smithsonian trekker seg

Pris til forskningsbasert definisjon av kyssing

portal med teksten Pusan National University

Sør-Korea satser over to milliarder på desentraliserte universiteter

Aasland feilinformerte om ansattes persondata

– Det er våre medlemmer som tar imot studentene fra videregående, som ser hva de trenger og hva de mangler

UiO: 2,4 prosent lønnstillegg til alle fagorganiserte

Anders Malthe-Sørenssen underviser i Store fysiske auditorium UiO.

Her får studentene bruke KI helt uhemmet

Oslo-universiteter avlyser aktivitet under gravferden: – Studentene vil være involvert i oppdrag

Lukk meny