Aktuelt intervju | Nedbemanning

Publisert 07. mai 2026 kl. 13:15
I slutten av april kom beskjeden ingen håpte på. Munchmuseet og eierne i Oslo Kommune skal kutte 40 millioner kroner i budsjettet over fire år, og ledelsen varslet at det vil skje gjennom å nedbemanne med ca. 20 årsverk, noe som tilsvarer 10 prosent av staben på museet.
Signe Endresen, førstekonservator ved Munchmuseet og hovedtillitsvalgt for Forskerforbundet
Munchmuseet må kutte i budsjettet, og skal nedbemanne med 20 årsverk
Signe Endresen, Forskerforbundets tillitsvalgt på Munchmuseet, forteller at forhandlinger har pågått i flere uker;
– Vi begynte for vel om en måned siden, med direkte samtale med ledelsen om bemanningsreduksjonen som skjer. Det har vært en lang prosess, som ble ferdig tirsdag kveld.
– Hvordan er stemningen blant de ansatte på huset nå?
– Det var en veldig trykket stemning på allmøtet, forferdelig egentlig. Det er og har vært stor usikkerhet blant de ansatte. Jeg har folk med tjue års ansiennitet som forteller meg at de er bekymret for jobben sin. Så dette stikker veldig dypt blant de ansatte.
– Er det tilbud om sluttpakker som er planen fra ledelsen?
– Det kommer til å være ett av virkemidlene. Men Oslo kommune har en overtallighetsordning som gjør at når man blir definert som overtallig, plikter kommunen å bistå å finne en ny jobb til deg, internt i kommunen, hvis det er mulig. Men Oslo kommune er jo generelt i en fase hvor de kutter, og det er rundt 200 stykker i den poolen av overtallige allerede. Som kunsthistoriker vet jeg at det er vanskelig å finne jobb bransjen vi er i. Faste stillinger til kunsthistorikere vokser ikke på trær.
– Kom beskjeden som lyn fra klart himmel?
– Vi har fått beskjed om at det har vært økonomiske utfordringer, det har ledelsen orientert om siden i fjor. Jeg kjenner ikke alle detaljene i kommunikasjonen med politikerne, men jeg får inntrykk av at ting har endret seg i forhold til det som ble forespeilet i fjor høst. Prosessen vi er inne i nå, kom litt overraskende på oss tillitsvalgte, rett før påske, og veldig overraskende på de ansatte. Jeg fikk høre at flere hadde gått inn i allmøtet og trodd det skulle orienteres om et tiltak, som å holde stengt på tirsdager eller liknende.
– Ja, flere har tatt til orde for at ledelsen burde ha forsøkt flere løsninger for å bedre økonomien. Er det en holdning du deler?
– Vi har forsøkt å utfordre dem på akkurat det punktet. Hvilke beregninger har de gjort? Vi kjenner historier fra Nasjonalmuseet og andre som har gjort nedbemanninger, hvor noe av det første de gjorde var å endre åpningstidene, for eksempel. Munchmuseet har åpent syv dager i uken, stort sett gjennom hele året. Det er en uheldig signaleffekt, dersom det virker som ikke absolutt alt annet er prøvd før man går til bemanningsreduksjon. Men jeg forstår også ledelsens perspektiv, vi må holde åpent for å få besøkende. Får vi ikke besøkende, så tjener vi heller ikke penger.
– Tankene går fort til Oslo kommunes dårlige økonomi?
– Ja, satt på spissen, er jeg redd det kan bli som Munchmuseet på Tøyen på 1990-tallet. Jeg besøkte museet mye som student. Før ranet i 2004 var det vegg til vegg-tepper i utstillingssalene med hull av slitasje og tilfeller av vannlekkasje fra taket som skadet enkelte malerier.
– Var ambisjonene for nye Munch for høye?
– Jeg synes vi har fått til mye bra i Bjørvika, med enormt dyktige medarbeidere. Det som er frustrerende er at vi sitter vi i et stort hus som er ressurskrevende å fylle med innhold og som er dyrt å drifte. Ledelsen sier at vi må senke ambisjonene, men det er litt uklart for oss hva dette konkret innebærer.
– Tror du dette vil prege forskningen som gjøres i museet?
– Forskningen er ofte det første som kuttes i en travel hverdag på et museum. Vi har vært heldige de siste årene og hatt en forskningsleder som har jobbet med å bygge en forskningskultur på tvers av faggrupper på museet. Dette har bidratt til å øke antallet fagfellevurderte publiseringer. Men med ti prosent kutt kommer vi til å bli mer presset på tid, og jeg er redd det vil gjøre at vi forsker mindre. Vi har lenge kjent på at vi har vært underbemannet.
– Hva tror du denne prosessen vil gjøre med fagmiljøet?
– Museet har vært kjempegode på å trekke til seg flinke folk, som virkelig blomstrer på Munchmuseet. Men det er allerede flere som har kommet til de tillitsvalgte og sier at de egentlig heller vil bli overtallige enn sykemeldt, fordi de skjønner hvor det bærer. Det kommer til å bli tøft for de som er igjen på museet etter denne bemanningsreduksjonen.