Forskerforum
Hamburgermeny
Forskerforum-logo
Mobilmeny
Forskerforum
Forskerforum-logo

Satser på unge forskertalenter

NTNU satser på unge eliteforskere for å få mer penger fra EUs forskningspott.

NTNU vil satse mer på stjerneforskere, men vil samtidig holde på bredden, sier prorektor for forskning Kari Melby.
Fakta
<

– Dette er nytt. Vi har ikke gjort tilsvarende systematiske satsinger tidligere. Jeg kjenner ikke til at andre norske universitet har gjort det heller, sier prorektor for forskning ved NTNU, Kari Melby, til Universitetsavisa.

NTNUs  nye «Stjerneprogram» skal støtte etableringen av nye forskertalenter på høyt internasjonalt nivå. Målesettingen er få flere stipend fra EUs forskningsråd, ERC.

Skal vinne fram

Så langt er elleve forskere rekruttert til programmet. De er valgt ut etter resultatene fra Forskningsrådets Fripro-utlysninger Unge forskertalenter 2013 og Fellesløftet 2014.

Programmet skal i alt omfatte 15 forskere og skal koste 9,6 millioner kroner årlig.

– Det tilbyr en systematisk oppfølging av talenter som er unge i sin forskerkarriere. Det legges blant annet vekt på å bygge opp en CV som øker sjansene for å vinne fram i skarpe konkurranser, og mentorering, sier Melby.

Omdiskutert

Ifølge Universitetsavisa har satsingen på eliteforskning har vært diskutert i lengre tid ved NTNU. En av bøygene har vært ressurser, en annen er knyttet til kultur. Elitesatsing er ikke uproblematisk i en norsk universitetskultur fundert på prinsipper om lik fordeling av ressurser, skrev tidligere rektor Torbjørn Digernes i et notat til styret høsten 2012.

Melby tror samtidig at satsing på de beste kan stimulere flere til å sette seg høye ambisjoner.

– Et universitet skal gjøre mange ting – samtidig. Satse på økt kvalitet i toppen, ja, men like viktig er det å fremme kvalitet i stor bredde, sier hun.

– Det skal ekstremt mye til for at stipendiater når opp i konkurransen om lønn

Foreslår lavere lønn for neste leder i Forskerforbundet

UiO: 2,4 prosent lønnstillegg til alle fagorganiserte

Da postdoktor-kontrakten var over, hadde Vijeta Sharma seks jobbtilbud

Nå flyttes lønnskampen ut til universiteter og høgskoler. Hva er styrkeforholdet lokalt?

Å få forskningsmidler tidlig i karrieren har større betydning for kvinners videre forskerkarriere enn for menns, viser en ny studie.

Tidlig finansiering styrker kvinnelige forskere

Doktorgradsutvalg: – Vi skal se på kontraktslengden

Få unge forskere vil anbefale andre å velge en karriere som forsker

Lukk meny