Støre ber Kina-forskere holde ut, tror ikke på snarlig endring for Russland
LUKK

Støre ber Kina-forskere holde ut, tror ikke på snarlig endring for Russland

Av Asle Olav Rønning

Publisert 24. januar 2025 kl. 13:19

− Hold ut, er statsminister Jonas Gahr Støres råd om forskningssamarbeid med Kina. I tillegg utelukker han ikke en åpning mot Russland.

Budskapet kom på Kunnskapsdepartementets årlige kontaktkonferanse for forskning og høyere utdanning i Oslo tirsdag denne uka.

Støre mener at det er i Norges interesse å samarbeide med Kina om forskning. Samtidig må norske forskere som samarbeider med Kina holde et øye på risiko knyttet til rikets sikkerhet. Norske forskningsmiljøer må selv vurdere hva de faglig sett tjener på samarbeid, og holde dette opp mot utfordringene med å avbøte risiko.

− Jeg er veldig tydelig på at vi ikke skal slå strek over Kina, sa Støre til forsamlingen av folk fra universiteter, høgskoler og forskning.

Statsministeren snakket om forskning og den geopolitiske situasjonen, med særlig Kina og Russland som stikkord. Han understreket risiko og ansvar, men kom ikke med sterke advarsler.

− Norske forskningsmiljøer skal med nødvendig forsiktighet samarbeide med Kina når det er i deres interesse, og når samarbeidet gir faglig merverdi. Og så tror jeg at vi har nok eksempler på at dere forstår utfordringene, sa han.

Fornyet handlingsplan

I april i fjor ble Norge og Kina enige om å videreføre den felles handlingsplanen om forskningssamarbeid mellom de to landene. Den forrige planen fra Solberg-regjeringen hadde gått ut på dato, og ble i en lang periode ikke fornyet. Da var flere norske forskere usikre om Norge fortsatt ønsket samarbeid med verdens raskest voksende forskningsnasjon.

Signalene fra regjeringen nå er at det gjør Norge. Støre var i fjor høst selv på besøk ved Fudan-universitetet i Shanghai.

− Vi har sagt at vi ønsker samarbeid der det foreligger felles interesser. Men vi må også være oppmerksomme på utfordringene. Det er fullt mulig å klare den kombinasjonen, oppsummerte Støre til Forskerforum.

Samtidig opplever mange samarbeidet som stadig mer komplisert. Ifølge en rapport fra Direktoratet for høyere utdanning og kompetanse (HK-dir), skjer det i praksis en nedkjøling når det gjelder samarbeidet med Kina. Støre ble på konferansen utfordret på dette.

− Hold ut, sa Støre, til de forskningsmiljøene som mener samarbeid med Kina er verdt å satse på.

Samtidig gjentok han at innsatsen må veies opp mot risiko og merarbeidet det medfører å ta høyde for risikoen.

Har ikke avskrevet Russland

I februar blir det tre år siden Russland gikk til fullskala invasjon av nabolandet Ukraina. I kjølvannet av invasjonen stanset Norge i likhet med andre vestlige land det meste av samarbeidet med russiske forskningsmiljøer.

Ett av områdene som blir rammet er klimaforskning i Arktis. Også samarbeid på en rekke andre områder er stanset. Forskerforum spurte Støre om hvordan han ser på samarbeidet med Russland.

− Akkurat i dag ser det mørkt ut. Den akademiske friheten i Russland er innskrenket og veldig utsatt. Vi må ha håp om at det kommer en ny tid. Men det er et stykke fram, sa Støre.

I tillegg til forskningsresultatene i seg selv, hadde samarbeidet mellom Norge og Russland lenge også viktig funksjon i å bidra til dialog og tillit i nord.

− Må ha håp

Forskning var en viktig del av samarbeidet i Barentsregionen som ble bygd opp på 1990-tallet, på initiativ fra daværende utenriksminister Thorvald Stoltenberg. Støre var som utenriksminister fra 2005 til 2012, sentral i å videreføre samarbeidet i nordområdene og Arktis.

I dag understreker Støre at forholdet til Russland har gått i bølger, og kan endre seg igjen:

− Jeg mener at vi må ha håp om at det kommer en ny tid. Alt det vi opplevde på 1990-tallet og det første tiåret av dette årtusen… Hvis du hadde kommet med de ambisjonene i 1985 så ville ikke folk trodd på det.

I april 2022 sa daværende forsknings- og høyere utdanningsminister Ola Borten Moe at det ville ta «en generasjon» før forholdet til Russland kunne bedres. Støre snakker ikke i slike vendinger.

Nyinnsatte USA-president Donald Trump har lovet å skape fred mellom Ukraina og Russland. Det er ventet at oppheving av vestlige økonomiske sanksjoner vil være blant forhandlingskortene under eventuelle forhandlinger. Støre tror imidlertid ikke på snarlig endring for forskningssamarbeidet:

− Jeg tror at forskningssamarbeid krever tillitsbygging over tid. Så det er nok et litt lengre løp enn den dagen man eventuelt kan begynne med handel.

  • Les også: