Forskerforum
Hamburgermeny
Forskerforum-logo
Mobilmeny
Forskerforum
Forskerforum-logo

Vil ha fortsatt tydelig skille mellom fagskoler og UH

Fagskolene skal styrkes, men regjeringen vil holde utdanningsløp og grader klart adskilt fra universiteter og høgskoler.

Forsknings- og høyere utdanningsminister Sigrun Aasland vil at universiteter og høgskoler fortsatt skal ha enerett på bachelor og master. Foto: Javad Parsa / NTB

Forsknings- og høyere utdanningsminister Sigrun Aasland la fredag fram regjeringens nye stortingsmelding om fagskolene. På forhånd har det vært knyttet spenning til om fagskolene skal kunne gi utdanning på høyere nivå enn i dag.

Det skal fagskolene kunne gjøre, men samtidig sier regjeringen tydelig at utdanning fra en fagskole ikke skal kunne forveksles med dagens bachelor og master fra universiteter og høgskoler.

To ulike løp

Aasland vil i meldingen innføre to ulike søyler i utdanningsløpet fra videregående nivå og oppover. Utdanning fra fagskolene plasseres på toppen i en yrkesfaglig søyle. Denne skal være adskilt fra den andre søylen, som er universitets- og høgskolesøylen.

− At vi nå vil opprette en egen søyle for yrkesfaglige utdanninger er et viktig grep, som mange i sektoren har ønsket seg lenge. Jeg er glad for at vi nå har funnet en god løsning for å tilby fagskoleutdanninger på et mer avansert nivå, sier Aasland i en pressemelding.

Vil unngå forvirring

I meldingen heter det at fagskolene kan gi tilbud på «høyere yrkesfaglig nivå». Samtidig skal utdanning av bachelor og master knyttet til Bologna-rammeverket være forbeholdt universiteter og høgskoler.

Hensikten med de to søylene er å gjøre det klart at det dreier seg om to alternative utdanningsløp. I meldingen står det at det er «avgjørende å unngå forvirring om gradsbetegnelser».

Nestleder Hilde Gunn Slottemo i Forskerforbundet er positiv til innholdet i meldingen, og sier i en epost at regjeringen har hørt på deres innspill. Også leder Steffen Handal i Unio er fornøyd.

− Vi vet at flere har tatt i bruk begreper som «yrkes-bachelor» og «yrkes-master». Nå slår regjeringen fast at bachelor og master er begreper som tilhører høyere utdanning, helt i tråd med innspill fra Unio, sier han i en pressemelding.

Mer penger og frihet

Regjeringen lover mer penger til fagskolene ved å øke satsen for tilskudd per studieplass. De skal få mer frihet når det gjelder å disponere pengene sine og mindre detaljerte føringer.

Den nye stortingsmeldingen var i stor grad ferdig da Aasland tidligere i år tok over som statsråd etter Oddmund Hoel (Sp). Det er ikke kjent hvor store endringer som er gjort i ukene etter at Sp gikk ut av regjering.

I 2023 var det 60 fagskoler med til sammen vel 31 000 studenter. Teknisk, helse og velferd og økonomi og administrasjon er de tre viktigste fagområdene. De fleste av fagskolene er private, men det er også fylkeskommunale og statlige fagskoler.

Les også:

Rekordmange studenter møtte til studiestart i høst

Forskerforbundet advarer mot FHI-kutt

Frp-Velle vil fjerne stipend på studier som ikke lønner seg for samfunnet

Regjeringen vil avvikle blind klagesensur

Studentlederen vil ha en plass rundt bordet når studiestøtten skal gjennomgås

Statsbudsjettet 2026: 50 millioner kroner ekstra til universiteter og høyskoler

Undersøkelse: Masterutdannede lykkes i arbeidslivet

Regjeringen skal utrede studiefinansieringen

Lukk meny