Forskerforum
Hamburgermeny
Forskerforum-logo
Mobilmeny
Forskerforum
Forskerforum-logo

Nyheter | Arbeidsliv

Undersøkelse: Menn under 30 vil helst forhandle lønna selv

Menn under 30 i Norge har større aksept for lønnsforskjeller og vil helst forhandle lønna selv, ifølge en ny undersøkelse.

09. mar. 2026, kl. 04.40

Av: NTB

Mens de fleste ønsker små lønnsforskjeller, har tro på å forhandle lønn kollektivt og mener den bør fordeles ganske likt til alle, skiller menn under 30 år seg ut i arbeidslivsbarometeret fra Yrkesorganisasjonenes Sentralforbund (YS), skriver Klassekampen.

Barometeret viser at blant folk flest mener 16 prosent at lønnstillegg bør baseres på den enkeltes prestasjoner i jobben. Blant unge menn er tallet på 40 prosent.

58,2 prosent mener det bør bli mindre lønnsforskjeller i samfunnet, mens 36,4 prosent av unge menn mener det samme. De mener også i større grad at det er best å forhandle lønna selv.

– Når vi ser på tallene tilbake i tid, så ser vi at gjennom flere år har unge menn hatt en tilbøyelighet til å ha stor tro på egne evner og prestasjoner, både at de tror at de kan forhandle seg fram til høyere lønn selv og at de gjør en såpass god jobb på jobb at deres egne prestasjoner bør bety mer for den lønna de faktisk får, sier Håvard Lismoen, generalsekretær i YS.

Forsvarets høgskole kan bli årets lønnsvinner

Lønnsoppgjøret: 2,4 prosent ved Nord

2,3 prosent til alle ved UiB

Høyesterettsbygningen i Oslo

Arbeidstaker vant i Høyesterett om overtid i særlig uavhengig stilling

Eksperten svarer: Hvilke regler gjelder for jobbreiser?

– Det skal ekstremt mye til for at stipendiater når opp i konkurransen om lønn

Foreslår lavere lønn for neste leder i Forskerforbundet

UiO: 2,4 prosent lønnstillegg til alle fagorganiserte

Lukk meny