Forskerforum
Hamburgermeny
Forskerforum-logo
Mobilmeny
Forskerforum
Forskerforum-logo

16 smittetilfeller i samme faddergruppe. UiB-rektor ber alle studenter teste seg.

27 studenter ved Universitetet i Bergen testet positivt for korona forrige uke.

UiB-rektor Margareth Hagen.

Mandag meldte Bergen kommune om 49 nye smittetilfeller. Nesten halvparten er i aldersgruppen 20–29 år.

Fadderuken er godt i gang, og mange av de smittede er studenter.

Av de 49 smittede, er 14 koblet til fadderuken, skriver smittevernoverlege i Bergen Egil Bovim på Bergen kommunes nettsider.

Rektor Margareth ved Universitetet i Bergen oppfordrer nå alle studenter til å teste seg.

– Jeg vil oppfordre alle studenter til å teste seg, og så er vi spente på effekten av fadderuken og studiestart. Fasiten ser vi nok først de kommende dagene, sier Hagen til Bergens Tidende.

Ved Universitetet i Bergen ble 8558 studenter testet for koronavirus forrige uke. 27 av disse fikk påvist viruset, skriver rektor UiB-rektor Maragreth Hagen på sin Facebook-side.

16 av de 27 er i samme fagmiljø. Bergens Tidende skriver at de 16 kan kobles til samme faddergruppe.

I Trondheim er det registrert 52 nye tilfeller til sammen i helgen. Av disse er i alt 11 i 20-årene og 20 av de smittede er mellom 10 og 20 år, ifølge kommunens nettsider.

Les også:

Forskere jobber gratis for milliardforlag. – Uetisk, sier førsteamanuensis og oppfordrer til boikott

Universitet utelukker alle søkere fra fire land til en del stillinger

Regjeringen vil stramme inn på advokathjelp til studenter

Undervising er nedprioritert, mener leder av UiOs Pedagogiske akademi

Forsknings- og høyere utdanningsminister Sigrun Aasland (Ap), Kontaktkonferansen 2026

Antall stipendiater faller kraftig, men Aasland er ikke bekymret

Sju av ti utenlandske stipendiater forlater Norge etter doktorgraden

Unge tar styringen i Stortingets utdanningskomité

Ti historiske middelalderdokumenter innkjøpt til Nasjonalarkivet

Lukk meny