Forskerforum
Hamburgermeny
Forskerforum-logo
Mobilmeny
Forskerforum
Forskerforum-logo

Hun vil legge ned all oljeutdanning i Norge

Lan Marie Berg mener en ny regjering må gi klar beskjed til universiteter og høyskoler om å avvikle alle studietilbud rettet mot olje og gass.

MDGs førstekandidat i Oslo, Lan Marie Berg, mener det er på tide å legge ned utdanning rettet mot olje- og gassnæringen. Foto: MDG

Stortingskandidaten til Miljøpartiet De Grønne i Oslo viser til at studenter som starter en masterutdanning i dag, er ferdige i 2026 og vil være yrkesaktive langt inn i 2070-tallet.

– Hvorfor bruker vi tid og penger på utdanning spisset mot olje og gass samtidig som FN setter dødsstøtet for fremtiden til bransjen? Det er uansvarlig overfor studentene – vi utdanner folk til arbeidsledighet, sier den tidligere Oslo-byråden i en epost til NTB.

Lan Marie Berg mener en ny regjering må gi klar beskjed til universiteter og høyskoler om å avvikle alle studietilbud rettet mot olje og gass.

– I stedet må ressursene settes inn på å styrke studietilbud knyttet til grønn omstilling av Norge, innenfor fornybar energi, teknologifag, biologi og samfunnsfag for å nevne noe, sier Berg til NTB.

Les også:

– God livskvalitet er en motor

Derfor heier Unio på LO i lønnsoppgjøret

Norske forskere får tilgang til gratis åpen publisering

Trump-administrasjonen etterforsker Harvard for flere forhold

Nå skal Norge bli raskest i Norden på helsedata

Lubna Jaffery vil omorganisere kulturfeltet

Trump-søksmål mot Harvard: Anklages for manglende tiltak mot antisemittisme

Sverige: Millionbot til universitet for sikkerhetsbrudd

Lukk meny