Forskerforum
Hamburgermeny
Forskerforum-logo
Mobilmeny
Forskerforum
Forskerforum-logo

Norsk deltagelse i Horisont Europa: – Særdeles gode resultater

Norge er på topp ti-listen over land som mottar mest penger fra EUs forskningsprogram.

Per mai 2024 har norske miljøer konkurrert seg til rundt 12,7 milliarder kroner av midlene i EUs forskningsprogram, Horisont Europa. Foto: AP Photo/Virginia Mayo, File

Per mai 2024 har norske miljøer konkurrert seg til rundt 1,2 milliarder euro, tilsvarende 12,7 milliarder kroner, melder Kunnskapsdepartementet i en pressemelding. EUs forskningsprogram Horisont Europa er verdens største åpne forskningsprogram.

Norske forskere deltar så langt i 1 185 prosjekter, som tilsvarer 10 prosent av alle prosjektene. Den norske suksessraten, som er andelen søknader med norsk deltakelse som er foreslått bevilget, er på 23,9 prosent. Snittet ellers er 17,3 prosent. Verdien av prosjektene som norske forskere deltar i, er 7,2 milliarder euro, omtrent 76 milliarder kroner. 

– Dette er særdeles gode resultater, og en fjær i hatten til hele forsknings-Norge. Kunnskapen er internasjonal i sin natur, og skal vi klare å møte morgendagens utfordringer er det det helt avgjørende at norske forskningsmiljøer samarbeider internasjonalt, sier forsknings og høyere utdanningsminister Oddmund Hoel (Sp) i pressemelding.

Flest midler går til instituttsektoren og universitets- og høyskolesektoren, med henholdsvis 32 og 29 prosent. Næringslivet står for 19 prosent.

Midlene som har gått til norske aktører utgjør 3,29 prosent av de utlyste midlene. Regjeringens ambisjon er på 2,8 prosent.

Ifølge Kunnskapsdepartementet skyldes økningen blant annet at CEPI (Coalition for Epidemic Preparedness Innovations) er tildelt 35 millioner euro. 

Les også:

Undervising er nedprioritert, mener leder av UiOs Pedagogiske akademi

Forsknings- og høyere utdanningsminister Sigrun Aasland (Ap), Kontaktkonferansen 2026

Antall stipendiater faller kraftig, men Aasland er ikke bekymret

Sju av ti utenlandske stipendiater forlater Norge etter doktorgraden

Unge tar styringen i Stortingets utdanningskomité

Ti historiske middelalderdokumenter innkjøpt til Nasjonalarkivet

HVL-kommuner på topp over søknader om sletting av studiegjeld

– Vi kommer ikke utenom at vi må prioritere framover

Knausgård ny æresdoktor ved Universitetet i Bergen

Lukk meny