Forskerforum
Hamburgermeny
Forskerforum-logo
Mobilmeny
Forskerforum
Forskerforum-logo

Nyheter | Krigen i Midtøsten

Norsk forskningsskip i Midtøsten evakuerer

Havforskningsinstituttets forskningsskip Dr. Fridtjof Nansen evakuerer fra Muskat i Oman, skriver Bergens Tidende. 20 norske statsborgere er om bord.

Havforskningsinstituttets forskningsskip Dr. Fridtjof Nansen evakuerer fra Oman. Arkivfoto: Berit Roald / NTB

Publisert 03. mars 2026 kl. 10:25

Saken er oppdatert kl. 13.36.

Forskningsskipet Dr. Fridtjof Nansen ligger i havn i Muskat i Oman, men rederisjef Inge Andre Utåker i Havforskningsinstituttet sier til Bergens Tidende ( BT ) at de evakuerer området på grunn av krigen mot Iran og angrepene mot land i regionen.

– Kapteinen er i gang med de praktiske forberedelsene og vil seile så snart det er forsvarlig, forteller rederisjefen.

Det er ikke er klart hvor skipet setter kurs, men et av alternativene er mot en havn i Kenya, skriver avisen. Rederisjefen sier at det anses å være trygt på sjøen nå.

Kapteinen Tommy Steffensen sier at stemningen om bord er fin, og at alle har blitt informert om evakueringen.

– Vi er rustet for å være ute i mange, mange uker. Måneder også, for så vidt, sier han.

Forskningsskipet byttet i forrige uke mannskap, og skulle etter planen seile ut fra Muskat i Oman lørdag, skriver BT. Det gamle vaktlaget dro hjem fredag.

Skipet skulle etter planen seile fra Muskat til Duqum, og ende omsider opp i Salalah. Forskningsskipet har et mannskap på 41 personer – 20 av dem er nordmenn.

– To av tre havner som var aktuelle, er blitt bombet. Det var rakett- eller droneangrep både i Salalah og Duqum, i tillegg til at en oljetanker ble angrepet, forteller rederisjefen.

Ledig stilling


Mest lest

    UiO stanser arrangement med omstridt predikant

    Nå flyttes lønnskampen ut til universiteter og høgskoler. Hva er styrkeforholdet lokalt?

    – Hvis foreleseren har det gøy, har studentene det gøy

    Pentagon truer med å kutte støtte til 30 universiteter over Kina-samarbeid

    Forskningsinstituttet Norce felt for diskriminering for å avvise russisk søker

    Å få forskningsmidler tidlig i karrieren har større betydning for kvinners videre forskerkarriere enn for menns, viser en ny studie.

    Tidlig finansiering styrker kvinnelige forskere

    Doktorgradsutvalg: – Vi skal se på kontraktslengden

    Få unge forskere vil anbefale andre å velge en karriere som forsker

    Lukk meny