Forskerforum
Hamburgermeny
Forskerforum-logo
Mobilmeny
Forskerforum
Forskerforum-logo

Utland | Forskerkarriere

Tidlig finansiering styrker kvinnelige forskere

Å få forskningsmidler tidlig i karrieren har større betydning for kvinners videre forskerkarriere enn for menns, viser en ny studie.

Publisert 18. august 2026 kl. 12:29

Ifølge studien, som er publisert i Nature Communications, er kvinner ofte underrepresentert i de største finansieringsordningene og har lavere sannsynlighet enn menn for å få innvilget forskningsmidler.

For å undersøke effekten av støtte tidlig i karrieren analyserte forskere ved City St George’s, University of London og UK Research and Innovation (UKRI) data fra 2030 søkere til en ordning for forskere tidlig i karrieren. Ordningen ble administrert av Medical Research Council, og søknadene ble sendt inn mellom 2006 og 2016. Rundt 850 søkere gikk videre fra første utvelgelsesrunde, mens litt over 400 til slutt fikk støtte.

Forskerne fant ingen statistisk signifikant forskjell mellom kvinner og menn i sannsynligheten for å få støtte blant dem som gikk videre i utvelgelsesprosessen. Studien viste imidlertid «klare tegn» på at kvinnene som fikk støtte, oppnådde større faglig rekkevidde og gjennomslagskraft enn kvinnene som ikke fikk støtte.

Blant mennene fant forskerne derimot ingen statistisk signifikant forskjell i vitenskapelig produktivitet eller innflytelse mellom dem som fikk støtte, og dem som ikke fikk det.

Forskerne gjorde også intervjuer, og i dem oppga flere av kvinnene at de hadde fått lederopplæring og deltatt i mentorordninger etter at de mottok forskningsmidlene. Forskerne mener at slike ordninger kan være en del av forklaringen på hvorfor støtten har større påvirkning på kvinners karriereløp enn på mennenes karriere.

Doktorgradsutvalg: – Vi skal se på kontraktslengden

Få unge forskere vil anbefale andre å velge en karriere som forsker

Eksperten svarer: Slik får du høyere lønn utenom oppgjøret

NTL har blitt hacket

Enighet i lønnsoppgjøret for museer og private høyskoler

Norce har kuttet opp mot 80 årsverk, lyser ut nye stillinger

Nytt lønnsregime i staten. Om det blir mer fredelig enn før, er usikkert

– Vi ble presset av staten til en dårlig avtale

Lukk meny