Forskerforum
Hamburgermeny
Forskerforum-logo
Mobilmeny
Forskerforum
Forskerforum-logo

Rekordhøy arbeidsledighet for nyutdannet politi

Kun 41,4 prosent av årets studentkull på Politihøgskolen hadde jobb i politiet per 31. august i år, viser tall fra Politidirektoratet.

Årsaken til det markante fallet er at det siden andre kvartal i år, har blitt lyst ut få stillinger. Illustrasjonsfoto: Politihøgskolen

Det tilsvarer 134 personer, hvorav bare 4 personer hadde fast jobb. Ifølge Politiforum er det rekordhøy arbeidsledighet.

Tilsvarende hadde 85 prosent av 2022-kullet og 87,2 prosent av 2021-kullet jobb i politiet på samme tid i fjor og forfjor.

Årsaken til det markante fallet er at det siden andre kvartal i år, har blitt lyst ut få stillinger. Tall Politiforum har hentet inn, viser at det i løpet av de første åtte månedene i år ble utlyst totalt 208 politibetjentstillinger. 131 av dem ble utlyst i første kvartal.

Stillingene er de eneste ferske politifolk er kvalifisert til å søke på.

Tallene fra POD viser at total 462 politifolk fra de fire siste studentkullene på PHS ikke var i jobb i politiet per 31. august.

  • Les også:

Aasland ber universitetene vurdere skjermforbud

Tusenvis av studenter klager på sensur – flertallet får samme karakter etter klage

Styreleder Arne Krumsvik og rektor Bård Mæland overrekker universitetssøknaden til NOKUT-direktør Kristin Vinje og avdelingsdirektør for høyere utdanning Hege Brodahl.

VID har søkt om universitetsstatus

Studenter studerer mindre og får bedre karakterer

Statsråd mistenker at for mange får tilrettelegging

Studenter med nevrodivergens setter ord på det mange studenter sliter med

Canvas-leverandør ble hacket – har betalt løsepenger

Samordna opptak: Flest søkere til helseutdanninger

Lukk meny