Forskerforum
Hamburgermeny
Forskerforum-logo
Mobilmeny
Forskerforum
Forskerforum-logo

Senterpartiet vil la museer rive seg løs

Sammenslåing av museer er et av stridsspørsmålene under regjeringsforhandlingene.

– Det har vært snakk om å konsolidere ytterligere til enda større museumsorganisasjoner. Dette er Senterpartiet helt imot. Jeg synes også at vi bør se på muligheten for at enkelte museer skal kunne gå ut av konsolideringen, sier Sps kulturpolitiske talsperson Åslaug Sem-Jacobsen til Klassekampen.

Nå åpner hun for at museer som vil bryte ut skal kunne gjøre det uten å miste statsstøtte. Men Arbeiderpartiet vil heller slå sammen flere.

På 1990-tallet fantes det mellom 500 og 800 frittstående museer i Norge. I 2001 kom museumsreformen med store sammenslåinger. I dag er det 62 museer i det statlige museumsnettverket.

Både Klassekampen og Forskerforum har omtalt gnisninger og konflikter, for eksempel ved Musea i Sogn og Fjordane.

Les mer: Mer samarbeid før sammenslåingen

I vår, da regjeringen la fram Kulturmeldingen skrev Arbeiderpartiet, Høyre og Krf en felles merknad om at konsolideringen må fortsette for museer som fortsatt er fragmenterte og svake. Aps kulturpolitiske talsperson Anette Trettebergstuen bekrefter at det standpunktet fortsatt gjelder.

Utredning: Foreslår halvering av antall museer

For fire år siden ba samtlige partier på Stortinget regjeringen «gjennomføre en helhetlig vurdering av museumsreformen». Evalueringen har ennå ikke kommet, men Senterpartiets Åslaug Sem-Jacobsen håper den kommer med Sp i regjering.

Les også:

22 norske forskere på liste over verdens mest siterte

Lovforslag kan innskrenke samarbeid USA-Kina

Følg de lokale oppgjørene 2025

Regjeringen setter forskningsinstituttene under lupen

Tilliten til forsking når nye høgder i ny kartlegging

Jukse-detektiv Morten Oksvold blir kvalm når han ser fabrikkerte data i publisert forskning

Trump mot akademia: Universitetene sa nei til en «pakt» med presidenten. Nyheter fra oktober.

Etter Louvre-tyveriet: Norske museer mener de har gode sikkerhetsrutiner

Lukk meny