Forskerforum
Hamburgermeny
Forskerforum-logo
Mobilmeny
Forskerforum
Forskerforum-logo

Debatt

Spørsmålet om forskningen på norske forhold svekkes gjennom internasjonaliseringen er oppkonstruert og lite relevant

Det er kvaliteten, ikke konteksten, som avgjør om en artikkel blir publisert, skriver Svenn-Erik Mamelund.


Fakta
I Forskerforum 8. mars etterlyste statssekretær Oddmund Løkensgard Hoel (Sp) debatt om spørsmålet: Svekkes forskningen på norske forhold gjennom internasjonaliseringen?
Jeg har siden 1995 skrevet både på norsk og på engelsk. Jeg har hele tiden vært internasjonalt orientert ettersom jeg har forsket på epidemier som har vært globale.

Mange av mine papere har tatt utgangspunkt i norske forhold, men jeg har alltid beskrevet hvordan forskningen har bidratt til den internasjonale forskningsfronten ved å stille nye spørsmål, svare bedre på gamle spørsmål og/eller bruke nye data og/eller nye metoder. Samme gjelder om jeg har benyttet data fra andre land enn Norge.

Flere av de internasjonale forskerne på Senter for forskning på Pandemier & Samfunn (PANSOC) på OsloMet, som jeg leder, forsker på data fra Norge. Vår erfaring er at det er kvalitet og ikke hvilken kontekst du forsker på som avgjør om et paper blir publisert eller ikke. 

Jeg tror spørsmålet om forskningen på norske forhold svekkes gjennom internasjonaliseringen er oppkonstruert og lite relevant.

Innlegget er først publisert på Svenn-Erik Mamelunds Facebook-side.

  • Les mer:

Akademisk skriving: Hvorfor overlate moroa og læringen til kunstig intelligens?

Profesjonsutdanninger trenger helhet, ikke rendyrking

Forskere skriver og skriver – til et lite knippe fagfeller. Hva går tapt når vi ikke lenger søker inn mot en felles akademisk tekstkultur?

Rekk opp hånda den som sukker over ordet «bærekraft». Men ikke på samling på Ås, der vi spør: Hvordan kan høyere utdanning bidra?

Når falsk publisering vokser raskere enn ekte forskning, står vitenskapens troverdighet i fare

Hvis ikke grunnbevilgningene økes, må øremerkingen tilbake

Ingen tvang meg til å bli professor eller til å publisere en hel masse mens jeg hadde barn. Jeg bare gjorde det.

Akademisk frihet og ansvar: Svar til Helgheim

Lukk meny