Forskerforum
Hamburgermeny
Forskerforum-logo
Mobilmeny
Forskerforum
Forskerforum-logo

26.000 arbeidsdager gikk tapt i statsstreiken i fjor

I 2024 deltok 4300 arbeidstakere i totalt ti arbeidskonflikter. Det medførte at 31.200 arbeidsdager gikk tapt.

Foto: Lina Christensen

Antall tapte arbeidsdager i fjor er likevel langt lavere enn snittet for de siste fem årene med hovedoppgjør, skriver Statistisk sentralbyrå (SSB).

I snitt var det nærmere 9000 arbeidstakere i arbeidskonflikt, og over 130.000 arbeidsdager som gikk tapt disse årene.

– Tallet på arbeidstakere i konflikt og tapte arbeidsdager i 2024 er det nest laveste som er målt for et år med hovedoppgjør i denne statistikken, som går tilbake til 2022. Bare i 2018 var omfanget av arbeidskonflikter lavere, sier Tonje Køber, seksjonssjef for arbeidsmarked og lønn.

Streiken i staten var den desidert største arbeidskonflikten. Her gikk 26.000 arbeidsdager tapt.

Samtidig økte antallet medlemmer i arbeidstakerorganisasjonene i fjor med omtrent 50.000 eller 2,5 prosent fra 2023 til 2024. Ved utgangen av fjoråret hadde fagforeningene 2,11 millioner medlemmer.

Etter å ha testa KI til transkripsjon står ikkje entusiasmen akkurat i taket

Advarer mot insentiver som setter veilederens interesser først

Mer fri og mer lønn som lærer på videregående enn som universitetslektor på USN

Styremedlem om etterlønnsordning: – Bedre å ha en ordning som er litt for god enn en som er litt for dårlig

79 sluttpakker ved universitet og høyskoler

– Vi blir tvangspensjonert

Eksperten svarer: Må jeg ta ferie?

Unio og Virke enige i oppgjøret for HUK-området

Lukk meny