Forskerforum
Hamburgermeny
Forskerforum-logo
Mobilmeny
Forskerforum
Forskerforum-logo

Tre institutter inngår allianse: – Vil på sikt bli Nordens ledende forskningsinstitutt på energi, miljø og klima og samfunnssikkerhet

Forskningsinstituttene NILU, NIVA og IFE er enige om å danne forskningsalliansen NORIN. På sikt ønsker de å danne et felles forskningskonsern.

Seniorforsker Hilde Uggerud viste klima- og miljøministeren rundt i NILUs kjemiske laboratorier. Foto: Pixel & co

I november 2020 ble det kjent at fire forskningsinstitutter hadde hatt jevnlige møter for å finne ut om det er grunnlag for sterkere samarbeid. Dette var NGI (Norges Geotekniske Institutt), NILU – Norsk institutt for luftforskning, Norsk institutt for vannforskning (NIVA), og Institutt for energiteknikk (IFE).

De vil utrede ulike samarbeidsmodeller, fra «tverrfaglig samarbeidsgruppe» til et felles forskningskonsern.

Tirsdag kunngjør tre av dem at de danner forskningsalliansen NORIN. NGI er ikke lenger med på laget.

Instituttenes administrerende direktører møttes tirsdag i NILUs lokaler på Kjeller for å signere samarbeidsavtalen, skriver de i en pressemelding.

Klima- og miljøminister Espen Barth Eide var til stede på arrangementet, sammen med representanter fra KLD, Norges forskningsråd og Miljødirektoratet.

Klima- og miljøminister Espen Barth Eide gratulerer direktørene for NILU, NIVA og IFE med dannelsen av forskningsalliansen NORIN. Foto: Pixel & co
Klima- og miljøminister Espen Barth Eide gratulerer direktørene for NILU, NIVA og IFE med dannelsen av forskningsalliansen NORIN. Foto: Pixel & co

De tre instituttene omtaler samarbeidet som en forskningsallianse, men legger ikke skjul på at de har en langsiktig ambisjon om å danne et felles forskningskonsern.

– Vi tror at NORIN på sikt vil bli Nordens ledende forskningsinstitutt innen energi, miljø, klima og samfunnssikkerhet. Sammen er vi ca. tusen ansatte med fokus på kunnskap for omstilling til et bærekraftig samfunn og industriell fornyelse, sier John Rune Nielsen, administrerende direktør ved NILU i pressemeldingen.

Les også:

Her kan det bli streik neste fredag

Forskningsbudsjettet krympes med over en halv milliard kroner

Liza Reisel er forsker 1 ved Institutt for samfunnsforskning i Oslo. Foto: Julia Loge

Akademisk skriving er fullt av uskrevne regler. Liza Reisel sitter på oppskiften.

UiT-ansatt etterforskes for mulig millionsvindel

Hvordan sikre en levelig startlønn? UiB har lagd en modell.

– Tilhengere av særlig uavhengige stillinger gjør seg selv en bjørnetjeneste

Aasland styrker klimaforskning som trues av Trump

Canvas-leverandør ble hacket – har betalt løsepenger

Lukk meny