Forskerforum
Hamburgermeny
Forskerforum-logo
Mobilmeny
Forskerforum
Forskerforum-logo

Budsjettlekkasje: 5 millioner til museumsforskning

I forslaget til nytt statsbudsjett er det satt av fem millioner kroner til forskning i museer. Pengene skal gå til stipendiatstillinger og lyses ut av Forskningsrådet.

Regjeringen vil sette av fem millioner kroner til forskning i museene i forslag til nytt statsbudsjett, melder statssekretær i Kulturdepartementet, Emma Lind (V). Foto: Ilja C. Hendel/Kulturdepartementet

«For å styrkja den vitskaplege kompetansen i musea vil Kulturdepartementet dei komande åra fasa inn eit titals stipendiatstillingar til museumsforsking», kan vi lese i Stortingsmeldingen om museene i Norge, som ble lagt fram i mars.

Nå melder regjeringen at de vil bevilge fem millioner kroner til stipendiatstillinger i museene i forslaget til statsbudsjett, som legges fram i Stortinget 12. oktober, skriver Museumsnytt.

– Med dette vil vi styrke norske museer som kunnskapsinstitusjoner og gjøre vår kultur og kulturarv mer tilgjengelig, sier Emma Lind (V), statssekretær i Kulturdepartementet, til Museumsnytt.

– Særegent utgangspunkt for forskning

Museumsmeldingen skal gjelde fram til 2050 og legger blant annet vekt på at det skal være tettere kobling mellom museene og Universitets- og høyskolesektoren. Stipendiatstillingene som regjeringen foreslår å sette av penger til skal derfor utlyses via Forskningsrådet.

– Museene har et særegent utgangspunkt for forskning, gjennom den nærheten de har til samling og arkiv. Samtidig må forskningen skje i solide og levende fagmiljøer. Samhandling er et sentralt stikkord her. Museene er allerede ganske godt rigget for det. Vi ønsker å stimulere til ytterligere tverrsektorielt samarbeid, sier Lind.

Hun påpeker at museumsmeldingen sier noe om hvilken posisjon museene skal ha i samfunnet.

Sikrer kvalitet

Budsjettlekkasjen kommer like før stortingsvalget. Lind er ikke bekymret for at satsingen vil trekkes tilbake.

– Det er brei enighet i Stortinget om å befeste museene som kunnskapsinstitusjoner, sier hun.

Leder i Museumsforbundet, Liv Ramskjær, er fornøyd med at stipendiatstillingene skal lyses ut av Forskningsrådet.

– Jeg mener det er riktig. Det vil sikre kvalitet i utvalget av stipendiater samt god oppfølging av dem, sier Ramskjær.

  • Les også:

Tusenvis av studenter klager på sensur – flertallet får samme karakter etter klage

Nokut varsler Høyskolen Kristiania om krav på 155 millioner kroner

Regjeringen lanserer tinder for næringsliv og forskere

Forskerforbundet reagerer på høye lederlønninger på forskningsinstituttene

Eksperten svarer: Slik får du høyere lønn utenom oppgjøret

– Vi er bekymret for hva vi mister hvis vi ikke skal være del av universitetet

Når fotballfansen i Bergen jubler, gynger det hos seismografene på universitetet

Forsket på transpersoner uten samtykke – utvalg mener artikler må trekkes

Lukk meny