Forskerforum
Hamburgermeny
Forskerforum-logo
Mobilmeny
Forskerforum
Forskerforum-logo

Dette er Norges mest sykkelvennlige universitet

Universitetet har blitt sertifisert som Norges første sykkelvennlige universitet.

Varaordfører i Bergen Rune Bakervik gir rektor Margareth Hagen plaketten som illustrerer at UiB blir Norges første sykkelvennlige universitet. Foto: Torill Sommerfelt Ervik

Det er syklistenes Landsforening som sertifiserer sykkelvennlige arbeidsplasser og universiteter.

Og nå er det offisielt: Universitetet i Bergen er Norges første sykkelvennlige universitet.

Universitet har blitt vurdert på et sett av kriterier som blant annet handler om:

  • Tilgang på sykkeparkering og garderober
  • Informasjon
  • Insentiver til sykling for studenter og ansatte

– Dette har vi jobbet lenge med å få til, så nå er vi veldig stolte og glade, sier rektor Margareth Hagen i en pressemelding.

Hun viser til at de har som mål å være klimanøytrale innen 2030, og sier at denne sertifiseringen viser at de er på rett vei.

– UiB og alle ansatte som har deltatt i sertifiseringsprosessen, har vist et enormt engasjement. De har vært en stor drivkraft i å gjennomføre nye tiltak for å tilrettelegge for at enda flere skal velge en aktiv reisevei til universitetet, forteller prosjektleder for Sykkelvennlig arbeidsplass i Syklistenes Landsforening, Lotte Frost.

Les også:

Norsk forskningsskip i Midtøsten evakuerer

− Lønna må vokse mer enn prisene, sier Unios Steinar Sæther før lønnsoppgjøret

Siden 2022 har Danmark investert tungt i kvante-teknologi. Nå begynner det å gi resultater.

Blindern-økonomer blir beskyldt for å ha et jerngrep på norsk samfunnsliv. – Det er ikke vi som bestemmer politikken, svarer professor

Fire år har gått siden Ola Borten Moe stilte krav om færre midlertidige ansettelser. Slik har det gått.

Rekordmange ukrainske studenter i Norge

Norges første vikingskipsfunn flyttes til nytt museum

Louvre-sjefen går av etter uro

Lukk meny