Forskerforum
Hamburgermeny
Forskerforum-logo
Mobilmeny
Forskerforum
Forskerforum-logo

Nyheter | Arbeidsliv

Norce kutter 80 årsverk

Forskningsinstituttet Norce må kutte med rundt 80 årsverk. Målet er å få det til ved hjelp av sluttpakker.

Av: NTB

– For å sikre en økonomisk sunn drift fremover, er det beregnet at antall ansatte i Norce må ned tilsvarende omkring 80 årsverk, sier konsernsjef Camilla Stoltenberg i en pressemelding onsdag. Det melder Bergens Tidende.

Norce er et av Norges største uavhengige forskningsinstitutter med rundt 800 ansatte i åtte norske byer. Hovedkontoret ligger på Nygårdstangen i Bergen. Kuttene betyr at Norce skal kutte arbeidsstyrken med rundt ti prosent.

– Kostnadene våre er høyere enn inntektene, og tiltakene vi hittil har iverksatt, har ikke vært tilstrekkelige, sier Stoltenberg.

Nesten 60 prosent av alle ansatte jobber i Bergen.

– Selv om det er usikkert hva det endelige tallet vil bli, anslår vi at rundt 40 av de 80 årsverkene som skal nedbemannes, vil være knyttet til virksomheten i Bergen, sier hun til BT.

Planen er at de skal være i mål med omstillingen i løpet av første halvår i 2026.

Må man søke om å jobbe etter fylte 70 år?

Theodor Karlsen droppet advokatstilling og god lønn for å ta doktorgrad. – Synd hvis man går glipp av gode kandidater fordi økonomien ikke tillater det.

– Stipendiatlønn er ikke optimalt

Tunge dager i Norce

– Forskarar har det så travelt med andre oppgåver at dei ikkje har tid til grundig forsking

Følg de lokale oppgjørene 2025

1000 årsverk har blitt borte fra universiteter og høgskoler på ett år

Slik gikk det da vi jaktet på en likelønnsdag for akademia

Kan jeg få forlenget stipend når jeg venter barn?

Lukk meny