Forskerforum
Hamburgermeny
Forskerforum-logo
Mobilmeny
Forskerforum
Forskerforum-logo

Guro Lind trekker seg som lederkandidat i Unio

Lind utfordrer likevel ikke Steffen Handal som ny leder i Unio.

Guro Lind trekker seg som lederkandidat i Unio. Foto: Beate Oma Dahle / NTB

Tidligere i høst meldte Forskerforbundet-leder Guro Lind seg på i lederkampen i Unio. Men under åpningen av årets Unio-kongress mandag tok hun ordet og trakk sitt kandidatur.

Valgkomiteen har innstilt tidligere leder i Utdanningsforbundet, Steffen Handal, som ny leder. Ledervalget gjennomføres tirsdag.

– Unio har også en annen lederkandidat som er en erfaren, tydelig, engasjert og dyktig kandidat. Steffen Handal kommer til å bli en god leder av Unio-fellesskapet. Jeg stiller meg helhjertet bak Steffen, og trekker mitt kandidatur, sa Lind på kongressen, ifølge Altinget.

Nestleder i Forskerforbundet, Kristian Mollestad, har også meldt seg på i lederkampen. Han skriver i en sms til Altinget at han fortsatt er kandidat.

Unio er Norges største hovedorganisasjon for arbeidstakere med høyere utdanning. De har om lag 400 000 medlemmer fordelt på 14 medlemsforbund. Nåværende leder Ragnhild Lied tar ikke gjenvalg.

Les også:

Forsknings- og høyere utdanningsminister Sigrun Aasland (Ap), Kontaktkonferansen 2026

Antall stipendiater faller kraftig, men Aasland er ikke bekymret

Ny undersøkelse: Nær halvparten av vitenskapelig ansatte har angst, nervøsitet eller rastløshet på grunn av jobben

Lønnsoppgjør 2025: Flere steder er stipendiatene taperne

Må man søke om å jobbe etter fylte 70 år?

Theodor Karlsen droppet advokatstilling og god lønn for å ta doktorgrad. – Synd hvis man går glipp av gode kandidater fordi økonomien ikke tillater det.

– Stipendiatlønn er ikke optimalt

Tunge dager i Norce

– Forskarar har det så travelt med andre oppgåver at dei ikkje har tid til grundig forsking

Følg de lokale oppgjørene 2025

Lukk meny