Forskerforum
Hamburgermeny
Forskerforum-logo
Mobilmeny
Forskerforum
Forskerforum-logo

Canada: Universitetene har ikke jobber til alle ph.d.-ene. Vil tilpasse mer for næringslivet.

Canadas universiteter må endre sine doktorgradsprogrammer for å gjøre kandidatene mer attraktive for næringslivet, mener ekspertpanel.

Illustrasjonsfoto: Shutterstock

Det skriver Times Higher Education.

Kanadiske universiteter utdanner nemlig langt flere ph.d.-kandidater enn de kan ansette selv.

Universitetene må i større grad gi kandidatene ferdigheter i ledelse, samarbeid og kommunikasjon, mener det regjeringsoppnevnte ekspertpanelet, som utgår fra Council of Canadian Academies.

Tallene viser at mens antallet doktorer øker, blir det stadig færre jobber i den andre enden i akademia.

I 2009 var det over 10 5000 førsteamanuensiser i landet, men antallet hadde sunket til 8600 i 2017.

Derimot har det vært en 113 prosents økning i ph.d-kandidater fra 2002 til 2017.

Bruker mindre penger på forskning

Samtidig bruker Canada stadig mindre penger på forskning og utvikling. En måte å få næringslivet til å satse mer på dette, kan være å få flere doktorgradskandidater inn i kanadiske selskaper.

Det finnes allerede tiltak som spleiser ph.d.-er med næringslivet. For eksempel et initiativ som heter Miltacs, der rundt 70 kanadiske universiteter samarbeider med 6000 selskaper.

Her får studenter og ph.d.-kandidater blant annet hospiterere hos selskapene. Sånt vil ekspertpanelet ha mer av.

Professor Elizabeth Cannon, som leder utvalget, sier at det ofte kan være så enkelt som å vise selskapene hva en person med doktorgrad kan bidra med hos dem.

Les også:

Tusenvis av studenter klager på sensur – flertallet får samme karakter etter klage

Nokut varsler Høyskolen Kristiania om krav på 155 millioner kroner

Regjeringen lanserer tinder for næringsliv og forskere

Forskerforbundet reagerer på høye lederlønninger på forskningsinstituttene

Eksperten svarer: Slik får du høyere lønn utenom oppgjøret

– Vi er bekymret for hva vi mister hvis vi ikke skal være del av universitetet

Når fotballfansen i Bergen jubler, gynger det hos seismografene på universitetet

Forsket på transpersoner uten samtykke – utvalg mener artikler må trekkes

Lukk meny